11.10.2006

Wyrok NSA z dnia 11 padziernika 2006 r., sygn. I OSK 1322/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Małgorzata Jaśkowska Sędziowie NSA Barbara Gorczycka-Muszyńska (spr.) Tomasz Zbrojewski Protokolant Justyna Nawrocka po rozpoznaniu w dniu 11 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 maja 2005 r. sygn. akt I SA/Wa 538/04 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sadowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Ministra Budownictwa na rzecz E. K. kwotę 250 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 17 maja 2005 r. oddalił skargę E. K. na decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...], utrzymującą w mocy decyzję tego organu z dnia [...], odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy z dnia 8 lipca 1965 r. orzekającej o odmowie przyznania A. P. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej przy ul. [...] w Warszawie, objętej działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279).

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że stosownie do wytycznych zawartych w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 2003 r. sygn. akt I SA 1459/01, uchylającego wcześniejszą decyzję o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji odmawiających stwierdzenia nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy z dnia 8 lipca 1965 r., wyjaśnienia wymagało jaki plan zagospodarowania przestrzennego był podstawą wydania decyzji z 1965 r. - czy był to perspektywiczny plan ogólny z założeniami do 1965 r., czy wykonany do planu perspektywicznego plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Wola. Zdaniem Sądu - organ administracji zastosował się do wytycznych Naczelnego Sądu Administracyjnego zawartych w wyroku z dnia 23 kwietnia 2003 r. i prawidłowo przyjął, że w dacie wydawania orzeczenia z dnia 8 lipca 1965 r. obowiązującym planem zagospodarowania był Ogólny Plan m. st. Warszawy Kierunkowy i Etapowy Dzielnicy [...], zatwierdzony uchwałą z dnia 31 stycznia 1961 r. - Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy - Plan ten został prawidłowo ogłoszony i wszedł w życie przed wejściem w życie ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 7, poz. 47 z 1961 r.), a zgodnie z treścią art. 40 powyższej ustawy, plany zagospodarowania przestrzennego miast, osiedli i wsi zatwierdzone przed wejściem w życie ustawy z 1961 r. są miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego tej ustawy. Natomiast z dokumentów przesłanych przez Archiwum Państwowe organowi w dniu 19 sierpnia 2003 r. wynika, że wg tego planu, nieruchomość skarżącej położona była na terenie przeznaczonym pod parki, zieleńce i skwery czyli na cele publiczne. Potwierdził to geodeta uprawniony, oznaczający granice omawianej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne