Wyrok NSA z dnia 16 maja 2006 r., sygn. I OSK 889/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędziowie NSA Anna Łuczaj (spr.), , Maria Wiśniewska, Protokolant Iwona Sadownik, po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Stołecznego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2004 r. sygn. akt I SA 2757/02 w sprawie ze skargi Komendanta Stołecznego Policji na decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 czerwca 2004 roku, sygn. akt I SA 2757/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Komendanta Stołecznego Policji na decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji.
W pisemnych motywach powyższego wyroku podano, że zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast utrzymał w mocy decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] nr [...], którą odmówiono uchylenia decyzji Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 22 lipca 1994 roku nr [...] stwierdzającej nieważność orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie - Stołeckiego Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej z dnia 19 sierpnia 1957 roku nr [...], odmawiającego dotychczasowemu właścicielowi przyznania prawa własności czasowej do nieruchomości gruntowej położonej w Warszawie przy ul. [...] nr [...] (obecnie przy ul. [...]) oznaczonej Nr hip. [...].
Z ustaleń organów administracji publicznej wynika, że przedmiotowa nieruchomość - stanowiąca własność L. F. - została objęta działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy ( Dz. U. Nr 50, poz. 279). Wniosek pełnomocnika spadkobierców dotychczasowego właściciela z dnia 19 kwietnia 1948 roku o przyznanie prawa własności czasowej do tej nieruchomości został rozpatrzony odmownie przez Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie orzeczeniem administracyjnym z dnia 19 sierpnia 1957 roku. W uzasadnieniu powyższego orzeczenia podano, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego teren nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. [...] został przeznaczony pod budowę pralni parowej i dlatego korzystanie z gruntu przez dotychczasowego właściciela nie da się pogodzić z przeznaczeniem terenu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty