21.09.2006

Wyrok NSA z dnia 21 wrzenia 2006 r., sygn. II OSK 1106/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Eugeniusz Mzyk Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz Janina Kosowska /spr./ Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 21 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 listopada 2004 r. sygn. akt II SA/Łd 266/03 w sprawie ze skargi G. P . na postanowienie Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2003 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2004 r., sygn. akt II SA/Łd 266/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę G. P. na postanowienie nr [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2003 r. w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia.

Przedstawiając stan faktyczny ustalony przez organy administracji orzekające w sprawie przyjęty przez Sąd do rozpoznania skargi, Sąd ten zważył, iż postanowieniem z dnia [...] grudnia 2000 r. nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. nakazał G. P. przedłożenie w terminie do dnia 30 kwietnia 2001 r., wskazanej w tym postanowieniu dokumentacji technicznej, dotyczącej budynku garażowego i szklarni, usytuowanych na terenie nieruchomości położonej w Ł., przy ul. W. W dniu 2 grudnia 2002 r. G. P. złożył zażalenie na przedmiotowe postanowienie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia. Zarzucając organowi I instancji naruszenie art. 81c ust. 2-3 i art. 103 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz art. 107 § 1 kpa, wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia i umorzenie postępowania administracyjnego. Uzasadniając wniosek o przywrócenie terminu do złożenia zażalenia, podniósł natomiast, iż organ administracyjny nie pouczył go o możliwości zaskarżenia tego postanowienia.

Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2003 r., Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi, działając na podstawie art. 134 w związku z art. 144 kpa, stwierdził niedopuszczalność przedmiotowego zażalenia. W uzasadnieniu wskazał, iż postanowienie organu I instancji wydane zostało na podstawie art. 56 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane. Zauważył, iż dotyczy ono kwestii dowodowej wynikłej w toku postępowania administracyjnego i jako takie nie rozstrzyga o istocie sprawy. Jego celem jest wyłącznie doprowadzenie do wyjaśnienia istotnych okoliczności mających wpływ na rozstrzygnięcie sprawy, które nastąpi dopiero w decyzji. W konsekwencji stwierdził, iż na wydane w powyższym trybie postanowienie nie służy zażalenie, lecz zgodnie z art. 141 § 1 i 142 kpa strona może je zaskarżyć w odwołaniu od decyzji. W świetle powyższego, organ odwoławczy wyjaśnił, iż na obecnym etapie postępowania nie posiada uprawnień do merytorycznego zbadania wydanego przez organ I instancji postanowienia. Uruchomienie postępowania odwoławczego w tym przypadku byłoby natomiast naruszeniem przepisów prawa, wyczerpującym przesłankę wyrażoną w art. 156 § 1 pkt 2 kpa. Wskazał ponadto, iż brak tych uprawnień skutkuje w konsekwencji także brakiem możliwości wypowiedzenia się przez organ w kwestii ewentualnego przywrócenia bądź odmowy przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne