Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2006 r., sygn. II OSK 1369/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Maria Czapska-Górnikiewicz Sędziowie Małgorzata Stahl Anna Łuczaj (spr.) Protokolant Joanna Gołębiewska po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 12 sierpnia 2005 r. sygn. akt II SA/Op 304/04 w sprawie ze skargi Gminy N. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia [...] sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Opolu, 2. zasądza od Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu na rzecz Gminy N. kwotę 550 (pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2005 roku, sygn. akt II SA/Op 304/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Gminy N. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia [...] sierpnia 2004 roku, nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją organ II instancji utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie n. z dnia [...] czerwca 2004 roku, Nr [...] nakazującą Gminie N. rozbiórkę zaplecza kuchennego i kotłowni dobudowanych do Wiejskiego Domu Rekreacji i Sportu w G. W uzasadnieniu tej decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie n. w trakcie oględzin przeprowadzonych w dniu 28 marca 2000 roku stwierdził, że do istniejącej ściany północno - zachodniej i ściany zachodnio - północnej budynku klubowego do sali sportowej Wiejskiego Domu Sportu i Rekreacji w G. dobudowano obiekt budowlany o wymiarach 14,0 x 9,0 m z bloczków gazobetonowych, pokryty blachą trapezową - stan surowy zamknięty. Stwierdzono również nadbudowę części budynku klubowego i wykonanie docieplenia istniejącego budynku. Według wyjaśnień inwestora inwestycja realizowana była na podstawie decyzji nr [...] z dnia 30 grudnia 1994 roku udzielającej Gminie N. pozwolenia na dalszą budowę Wiejskiego Domu i Rekreacji i Sportu w G. Decyzja ta została wydana przez Burmistrza Miasta N. w związku z wykonywaniem w 1994 roku robót budowlanych bez pozwolenia - w chwili wydawania tej decyzji obiekt świetlicy był w stanie surowym zamkniętym, natomiast szatnia sportowa, od strony boiska była wybudowana znacznie wcześniej, w początkach lat osiemdziesiątych. Inwestor oświadczył, że do wniosku o wydanie decyzji z dnia 30 grudnia 1994 roku została dołączona dokumentacja budowlana na realizację całego kompleksu rekreacyjno - sportowego, w tym również dokumentacja dobudowy zaplecza kuchennego i kotłowni, zatem dokumentacja ta według wiedzy inwestora stanowiła integralną część decyzji udzielającej pozwolenia na dalszą budowę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty