23.08.2006

Wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2006 r., sygn. I OSK 740/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA: Izabella Kulig-Maciszewska Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Marek Gorski Protokolant Justyna Nawrocka po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 marca 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 644/04 w sprawie ze skargi H. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przejęcia majątku ziemskiego na rzecz Skarbu Państwa 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. oddala wniosek skarżącej o zwrot kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 marca 2005 r., sygn. akt IV SA/Wa 644/04 po rozpoznaniu skargi H. K. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] Nr [...] stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz utrzymanej nią w mocy decyzji organu I instancji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] (nr [...]), którą stwierdzono, że grunty zabudowane o powierzchni 2,8442 ha oraz las o powierzchni 35,1413 ha, wchodzące w skład majątku ziemskiego "Dobra R." o ogólnym obszarze 187 ha, stanowiące byłą własność K. i H. małż. B., podlegały przejęciu na cele reformy rolnej na podstawie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz. U. z 1945 r. Nr 3, poz. 13).

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazał m.in., że ww. grunty wchodzące w skład majątku ziemskiego "Dobra R." o ogólnym obszarze 187 ha, podlegały przejęciu na cele reformy rolnej, ponieważ majątek, którego były integralną częścią składową, przewyższał górną granicę określoną dekretem, tj. 100 ha powierzchni ogólnej. Brak jest zaś dokumentów wskazujących, że sporne nieruchomości były prawnie wyodrębnione od pozostałej części majątku. W tej sytuacji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi utrzymał w mocy decyzję organu I instancji, jako zgodną z prawem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne