12.12.2006

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2006 r., sygn. II OSK 1241/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz (spr.) sędzia NSA Leszek Leszczyński Protokolant Krzysztof Tkacz po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia O. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 czerwca 2005r., sygn. akt II SA/Po 1360/03 ze skargi Stowarzyszenia O. w Zakrzewie na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] czerwca 2003r., nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 czerwca 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę wniesioną przez Stowarzyszenie O. w Z. na odcinku od ul. K. do ul. B. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] czerwca 2003 r. w przedmiocie pozwolenia na budowę.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że Wojewoda Wielkopolski decyzją z [...] czerwca. 2003r. utrzymał w mocy decyzję Starosty P. z dnia [...] kwietnia 2003 r., którą to decyzją zatwierdzono projekt budowlany i wydano D. i J. P. pozwolenie na budowę - budynku mieszkalnego jednorodzinnego z częścią handlową (sklepu z artykułami gospodarstwa domowego oraz artykułami rolno-spożywczymi 1 ogrodniczymi) oraz zbiornika bezodpływowego na działce nr 119/3 przy ulicy G. w Z. Organ administracji stwierdził, iż inwestorzy posiadają decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a analiza projektu budowlanego pozwala na stwierdzenie, że planowana inwestycja jest zgodna z obowiązującym ogólnym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Dopiewo zatwierdzonym Uchwałą Rady Gminy Nr XXXI/85/92 z 18 grudnia 1992r. opublikowanym w Dzienniku Urzędowym Województwa Poznańskiego Nr 2 poz. 16 z 1993r. Działka nr 119/3 znajduje się na terenie oznaczonym symbolem MN/U - tereny rozwojowe mieszkaniowe - usługowe. Według zapisów planu w granicach zabudowy mieszkaniowej można sytuować drobne zakłady usługowe i przetwórstwa rolno-spożywczego pod warunkiem ich wzajemnej niekolizyjności z obiektami mieszkalnymi. W ocenie organu inwestorzy spełnili też inne warunki przewidziane przepisami prawa, gdyż powierzchnia użytkowa części mieszkalnej wynosi 140, 06 m2, a części handlowej 109,70m2, co świadczy o wiodącej funkcji mieszkaniowej. Projekt został wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz został uzgodniony z rzeczoznawcami w części dotyczącej pomieszczeń handlowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne