12.12.2006

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2006 r., sygn. II OSK 22/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia NSA Leszek Leszczyński (spr.) Protokolant Krzysztof Tkacz po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej O. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 sierpnia 2005 r. sygn. akt II SA/Łd 168/04 w sprawie ze skargi O. K. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie pozwolenia na wznowienie robót budowlanych uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

II OSK 22/06

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dn. 5 sierpnia 2005 r. (sygn. akt II SA/Łd 168/04) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi O. K. na decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie pozwolenia na wznowienie robót budowlanych na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm. - dalej: ppsa), oddalił skargę.

Sąd pierwszej instancji wskazał, iż Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z. decyzją Nr [...] z dnia 14 listopada 2003 r. udzielił G. i T. S. pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, koniecznych do wykonania w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem, samowolnie zrealizowanych robót, w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku inwentarskiego na mieszkalny, zlokalizowanego na terenie - działki nr ewid. 180/2 przy ul. G. w S.

W odwołaniu od powyższej decyzji O. K. podniosła, iż decyzja ta jest niezgodna z art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo budowlane, bowiem narusza jej interesy jako właścicielki nieruchomości sąsiadującej. Powołała się także na § 12 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wskazując na obowiązek zachowania odległości zabudowy od granicy z sąsiednimi działkami. Podniosła także, iż usytuowanie budynku przy granicy wiąże się z § 270 ust. 2 tego rozporządzenia, który zobowiązuje do wykonania od strony granicy ściany oddzielenia przeciwpożarowego. Ściana oddzielenia budynku od strony granicy powinna być przy tym usytuowana stycznie, bezpośrednio przy granicy, jeżeli budynek nie zostanie przybudowany do innego budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne