Wyrok NSA z dnia 24 października 2006 r., sygn. II OSK 1242/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędzia NSA Andrzej Gliniecki ( spr. ) Protokolant Krzysztof Tkacz po rozpoznaniu w dniu 24 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 9 czerwca 2005 r. sygn. akt II SA/Bk 361/05 w sprawie ze skargi W. Z. na decyzję Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku z dnia [...] marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nakazania rozbiórki ogrodzenia. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu W Białymstoku 2) zasądza od Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego W. Z. kwotę 600 złotych ( sześćset ) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 9 czerwca 2005 r. sygn. akt. II SA/Bk 361/05 oddalił skargę W. Z. na decyzję Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku z dnia [...] marca 2005 r.
Jak wynika z akt sprawy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w B. decyzją z dnia [...] stycznia 2005 r. wydaną na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016) dalej zwanej Prawem budowlanym, nakazał Wspólnocie Mieszkaniowej przy ul. U. rozbiórkę ogrodzenia wewnątrz posesji o nr geod. - 1014/6 na odcinku od pawilonu przy ul. U. do ulicy U., które swą lokalizacją rozdziela parking wspólny dla budynku mieszkalnego i pawilonu handlowo-usługowego przy ul. U. w B. - w terminie do 30 kwietnia 2005 r. Postępowanie w sprawie zostało wszczęte na wniosek W. Z - współwłaściciela budynku przy ul. U. w B., który jest przeciwny zbudowanemu w październiku 2003 r. ogrodzeniu. Zdaniem organu, na wykonanie ogrodzenia między posesjami, bądź wewnątrz posesji nie jest wymagane zgłoszenie, ani też pozwolenie na budowę bez względu na to z jakiego materiału i konstrukcji jest zbudowane, potwierdzeniem tego stanowiska jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2000 r. sygn. akt P.10/99. W tym przypadku organ nadzoru budowlanego nie miałby podstaw prawnych do ingerencji w sprawie ogrodzenia wybudowanego wewnątrz własnej posesji, gdyby nie zostały naruszone miejsca postojowe (pomniejszona liczba miejsc postojowych), przewidziane do parkowania przed pawilonem handlowo-usługowym. Budowa pawilonu i budynku mieszkalnego wielorodzinnego nie przewidywała rozdzielenia parkingu, a zatem wszelkie naruszenia w tym zakresie są niedopuszczalne. Takie ograniczenia zarówno miejsc postojowych jak i możliwości swobodnego manewrowania przy parkowaniu samochodów, zagrażają bezpieczeństwu mienia i zdrowia ludzi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty