28.03.2006

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2006 r., sygn. II OSK 664/05

1. Organ odwoławczy uchylając zaskarżoną decyzję i orzekając co do istoty sprawy /art. 138 par. 1 pkt 2 Kpa/, nie może rozstrzygać w oparciu o inny przepis prawa materialnego, niż wcześniej organ pierwszej instancji w uchylonej decyzji, gdyż w przeciwnym razie uległby zmianie przedmiot postępowania administracyjnego i decyzja tak wydana, naruszałaby zasadę dwuinstancyjności postępowania administracyjnego.

2. W sytuacji kiedy organ odwoławczy zauważy, że zaskarżona decyzja pierwszej instancji została wydana w oparciu o niewłaściwy przepis prawa materialnego, powinien na podstawie art. 138 par. 1 pkt 2 Kpa, uchylić tę decyzję i umorzyć postępowanie pierwszej instancji, jednocześnie wskazując właściwy przepis w oparciu o który powinno być wszczęte postępowanie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Katarzyny i Zbigniewa K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 18 lutego 2005 r. II SA/Rz 1074/04 w sprawie ze skargi Heleny P., Krystyny P.-J., Marii M. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rz. z dnia 10 listopada 2004 r. (...) w przedmiocie nałożenia obowiązku rozbiórki przyłącza kanalizacyjnego - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 18 lutego 2005 r. II SA/Rz 1074/04, w sprawie ze skargi Heleny P., Krystyny P.-J., Marii M. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rz. z dnia 10 listopada 2004 r. (...), uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w J. z dnia 27 lipca 2004 r. (...).

Powyższą decyzją, wydaną na podstawie art. 40 i art. 54 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane /Dz.U. nr 38 poz. 229/ dalej powołanej jako Prawo budowlane, w związku z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w J. nakazał Helenie P., Krystynie P.-J., Marii M. i Marianowi P. w terminie do dnia 30 listopada 2004 r. wykonanie robót budowlanych /określonych w decyzji/ celem doprowadzenia do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami, samowolnie wykonanego przyłącza kanalizacyjnego, odprowadzającego ścieki sanitarne z budynku mieszkalnego zlokalizowanego na działce nr ewid. 1939 przy ul. P. 46 w J. do kanalizacji miejskiej O 200 w ulicy O. w J., w zakresie wynikającym z przedłożonej ekspertyzy. Jak wynika z uzasadnienia decyzji, adresaci decyzji są spadkobiercami inwestora, który wykonał przedmiotową kanalizację /nazywaną też przyłączem kanalizacyjnym lub przykanalikiem/ w 1981 r. Kanalizacja ta przechodzi przez działkę nr ewid. 1038, należącą do Katarzyny i Zbigniewa K., którzy domagają się nakazania jej rozbiórki, ponieważ przebiega nad siecią gazową. Poza tym, rozszczelnianie się kanalizacji powoduje zalewanie fekaliami ich działki i skażenie terenu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne