Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (614964)
      • Kadry i płace (26544)
      • Obrót gospodarczy (90171)
      • Rachunkowość firm (3931)
      • Ubezpieczenia (36494)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • NOWY STAŻ PRACY
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    20.09.2006 Obrót gospodarczy

    Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2006 r., sygn. II GSK 81/06

     

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędziowie Rafał Batorowicz NSA Bożena Wieczorska (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 20 września 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych Ministra Sprawiedliwości i R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 1317/05 w sprawie ze skargi G. B. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 maja 2005 r. nr [...] w przedmiocie powołania na stanowisko komornika sądowego 1. prostuje z urzędu wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2005 r. (sygn. akt. VI SA/Wa 1317/05) w ten sposób, że w punkcie 1 sentencji wyroku datę ,,25 stycznia 2005 r." zastępuje datą ,,26 stycznia 2005 r." 2. oddala skargi kasacyjne.

    Uzasadnienie

    II GSK 81/06

    UZASADNIENIE

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 listopada 2005r. (sygn. akt VI SA/Wa 1317/05) uwzględnił skargę G. B. i uchylił decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 maja 2005r. (nr ...) oraz poprzedzającą ja decyzję tegoż Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 stycznia 2005r. (nr ..., ..., ..., ..., ..., ..., ..., ...).

    Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach sprawy: Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 26 stycznia 2005r., wydaną na podstawie art. 62 kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 10 i art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. Nr 133 poz. 882 z późn. zm. - zwanej dalej ustawą o komornikach sądowych) powołał R. K. na stanowisko komornika sądowego rewiru III przy Sądzie Rejonowym w S. i odmówił powołania na to stanowisko pozostałych osób, które złożyły podobne wnioski, tj. G. B., A. M., L. B. P. vel O., R. S., A. A. O., P. G. P., R. B. W uzasadnieniu decyzji Minister Sprawiedliwości stwierdził, że wszyscy kandydaci odpowiadają wymogom przewidzianym w art. 10 ustawy o komornikach sądowych niezbędnym do powołania ich na stanowisko komornika sądowego. Następnie organ przedstawił informacje o wszystkich kandydatach oraz wyjaśnił, że organy samorządu komorniczego w swych opiniach stwierdziły, że wszyscy kandydacie spełniają warunki wymagane do powołania ich na stanowisko komornika sądowego, przy czym Rada Izby Komorniczej w okręgu Sądu Apelacyjnego w S. wskazała kandydaturę G. B. a Krajowa Rada Komornicza wskazała G. B. oraz R. K. Dokonując wyboru R. K. Minister Sprawiedliwości zauważył, iż w przypadku występowania wielu kandydatów spełniających warunki formalne, o obsadzie wolnego stanowiska komornika sądowego decydować winien "optymalny interes społeczny i słuszny interes stron". Uzasadniając dokonany wybór Minister Sprawiedliwości stwierdził, że najwłaściwszym kandydatem jest R. K., który ukończył studia prawnicze z wynikiem dobrym i od prawie dwóch lat wykonuje obowiązki asesora komorniczego, a ponadto posiada pozytywne opinie samorządu komorniczego. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe i życiowe oraz wiedza kandydata dają gwarancję należytego wykonywania obowiązków funkcjonariusza publicznego - komornika sądowego.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop dla pracownika przystępującego do egzaminu radcowskiego
    • Zmiany prawa – weszły w życie od 29 listopada 2025 r. do 1 stycznia 2026 r.
    • Stawki ryczałtu - zestawienie tabelaryczne najnowszych interpretacji podatkowych z 2024 r.
    • Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatki na własne zajęcia relaksacyjne
    • USTAWA z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Art./§ 184
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2026 INFOR PL S.A.