13.10.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 padziernika 2006 r., sygn. II FSK 1222/05

Uregulowanie zawarte w art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./ normujące kwestię ulgi uczniowskiej ma charakter pełny i nie wymaga sięgania do innych norm, a jedyne odesłanie do przepisów odrębnych zawarte w ust. 2 tegoż przepisu dotyczy wyłącznie kwestii uprawnień podatników bądź osób zatrudnionych przez podatników do szkolenia uczniów.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA del. Paweł Chmielecki (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż, po rozpoznaniu w dniu 13 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Tadeusza S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 23 czerwca 2005 r. sygn. akt I SA/Ol 168/05 w sprawie ze skargi Tadeusza S. PHUP "B." w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 8 października 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia ucznia 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Tadeusza S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 2.400 /słownie: dwa tysiące czterysta/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 czerwca 2005 r., I SA/Ol 168/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Tadeusza S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 8 października 2004 r., (...) w przedmiocie odmowy przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu szkolenia uczniów. Opisując przebieg postępowania w uzasadnieniu wyroku podano, że wnioskiem z dnia 25 czerwca 2004 r. Tadeusz S. prowadzący działalność gospodarczą - sklep wielobranżowy pod nazwą PHUP "B." w O., zwrócił się do Urzędu Skarbowego w O. o przyznanie ulgi w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia uczennic Moniki M. i Sylwii S. w zawodzie sprzedawca. Z umów o pracę w celu przygotowania zawodowego z dnia 1 listopada 2003 r. wynikało, że zostały one zawarte na czas określony. Przygotowanie zawodowe miało odbywać się najpierw w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy począwszy od dnia 1 listopada 2003 r. zakończonej egzaminem sprawdzającym, a następnie nauki zawodu zgodnie z planem nauczania w zawodzie sprzedawca, która miała trwać 2 lata od dnia zdania egzaminu sprawdzającego do dnia złożenia egzaminu z nauki zawodu. Do czasu nauki zawodu miał się zaliczać czas przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne