Wyrok NSA z dnia 3 padziernika 2006 r., sygn. II FSK 1290/05
1. Jeżeli bowiem wydatki poniesione na windykację danej wierzytelności nie przyniosły przychodu w 2001 roku to nie mogą być uznane za związane z przychodem tego roku. Będą natomiast zaliczane do kosztów uzyskania przychodów następnych lat, w których przychód z nimi związany zostanie osiągnięty.
2. W przypadku wierzytelności jako źródła przychodu zasadne jest odnoszenie kosztu do wysokości wartości nominalnej nabytej wierzytelności i zarachowanie jako kosztu tej części wydatku na nabycie wierzytelności jaka wynika z relacji kwoty uzyskanej ze zbycia wierzytelności /a więc osiągniętego przychodu/ do całego przewidywanego przychodu /tj. wartości nominalnej nabytej celem dalszego obrotu wierzytelności/.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Antoni Hanusz, Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędzia del. WSA Andrzej Błesiński (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Golemba, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Michała N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 maja 2005 r. sygn. akt I SA/Gl 926/04 w sprawie ze skargi Michała N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 28 maja 2004 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 maja 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Michała N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 28 maja 2004 r., (...), którą utrzymana została w mocy decyzja Naczelnika (...) Urzędu Skarbowego w C. z dnia 26 lutego 2004 r. w przedmiocie określenia skarżącemu wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 rok.
W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że wszczęcie postępowania podatkowego nastąpiło w wyniku ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Urząd Kontroli Skarbowej w K. w Spółce cywilnej Grupa Finansowa "P.", której wspólnikami byli Michał N. i Dariusz P. a która w ramach działalności gospodarczej osiągała dochody z tytułu obrotu wierzytelnościami, traktowanymi jako odrębne źródło przychodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty