Wyrok NSA z dnia 19 lipca 2006 r., sygn. II FSK 1000/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Nowak (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stanisław Bogucki, Jan Rudowski, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 lutego 2005 r. sygn. akt I SA/Gd 1722/01 w sprawie ze skargi Rafała W. na decyzję Izby Skarbowej w G. z dnia 14 sierpnia 2001 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2) zasądza od Rafała W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 566 /pięćset sześćdziesiąt sześć/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 4 lutego 2005 r. I SA/Gd 1722/01 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi Rafała W., uchylił decyzję Izby Skarbowej w G. z 14 sierpnia 2001 r. (...) w sprawie wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 r.
Z uzasadnienia wyroku wynikało, że Rafał W. - mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z treści art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie złożył zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w 1998 r. z tytułu pracy najemnej na statku u armatora duńskiego.
Dla ustalenia podstawy opodatkowania organy podatkowe, czyniąc zadość treści przepisu art. 9 ust. 1 ustawy, uwzględniły zwolnienie wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 20 powoływanej ustawy, tj. diety. W art. 21 ustawodawca, zdaniem organu odwoławczego, nie przewidział innych zwolnień mających zastosowanie w stosunku do dochodów uzyskanych przez odwołującego z tytułu pracy najemnej wykonywanej u armatora duńskiego.
Mając na uwadze zwolnienia przewidziane w ramach odrębnych przepisów, Izba Skarbowa podkreśliła, iż stosownie do treści par. 9 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. nr 35 poz. 173/ zwolnieniem przedmiotowym w podatku dochodowym objęto wartość posiłków spożywanych w stołówce zakładowej prowadzonej przez zakład pracy lub inną wyspecjalizowaną jednostkę organizacyjną na zlecenie zakładu pracy, z wyjątkiem ekwiwalentu za te posiłki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty