Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2006 r., sygn. II FSK 190/05

Jeżeli powiązania gospodarcze istnieją między podmiotem prowadzącym jednoosobowo działalność gospodarczą, a spółką cywilną, w której wspólnikiem mającym 95 procent udziałów jest ten właśnie podmiot, mamy do czynienia tylko z jednym podatnikiem, a więc także podmiotem krajowym w rozumieniu art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./, co wyklucza zastosowanie wobec tego podmiotu art. 25 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 listopada 2004 r. I SA/Łd 685/04 w sprawie ze skargi Jarosława F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 17 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 listopada 2004 r. /I SA/Łd 685/04/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpatrzeniu skargi Jarosława F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 17 czerwca 2004 r., (...), w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r., uchylił zaskarżoną decyzję, zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz skarżącego kwotę 5.615 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego oraz określił, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji ustalił, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł.-W. decyzją z dnia 24 listopada 2003 r. określił Jarosławowi F. zobowiązanie podatkowe powstałe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2000 w kwocie 176.101 zł. W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego ustalono, że podatnik prowadził działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej "J.", w której zyskach i stratach posiadał 95 procent udziałów oraz jednoosobowo - jako firma "J." - Jarosław F. Na podstawie remanentów z dnia 1 stycznia 2000 r. i z dnia 30 grudnia 2000 r. stwierdzono, iż w spółce cywilnej "J." wycena towarów w remanencie końcowym została pomniejszona o wskaźnik kosztów ubocznych oraz wartość sprzedaży towarów handlowych dla firmy "J." - Jarosław F. Zakwestionowano też możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez spółkę na spłatę odsetek od kredytu udzielonego Jarosławowi F. w ramach indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz koszty przeprowadzonego remontu ogrodzenia i instalacji monitoringu w posesji, w której podatnik prowadzi działalność gospodarczą i zamieszkuje, która jednak w 1/2 stanowi własność żony. Ponadto wobec braku związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wyłączono z kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na zakup biletu lotniczego do Indii, opłaty związane z używaniem telefonu komórkowego oraz koszty zakupu oleju napędowego do samochodu niebędącego środkiem trwałym spółki. Po przeprowadzeniu kontroli w firmie "J." - Jarosław F. stwierdzono, że podatnik bezpodstawnie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów nie mające związku z uzyskanym przychodem wydatki poniesione na zakup biletów lotniczych, koszty montażu instalacji alarmowej i monitoringu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej, które powinny zostać ujęte w ramach odpisów amortyzacyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne