20.04.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 608/05

1. Sąd I instancji nie może wydać wyroku merytorycznego, jeżeli stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe budzi wątpliwości. W takiej sytuacji, sąd musi uchylić zaskarżoną decyzję z powodów proceduralnych.

2. W świetle przepisów o uldze na budowę domu z przeznaczeniem na wynajem lokali, obowiązującej do końca 2000 r., odtworzenie budynku po jego uprzedniej rozbiórce powinno być traktowane jak "budowa". W konsekwencji, grunt na którym stoi taki budynek może być uważany za grunt "pod budowę".

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 stycznia 2005 r. I SA/Wr 2059/03 w sprawie ze skargi Angeliki i Adama A. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia 28 czerwca 2003 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 6 stycznia 2005 r., I SA/Wr 2059/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez Adama A. i Angelikę A. decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia 28 czerwca 2003 r., (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 r.

W uzasadnieniu wskazano, że zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w D. z dnia 11 kwietnia 2003 r., (...) określająca zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 r. Organ podatkowy zakwestionował uprawnienia do odliczenia od dochodu, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./, wydatków poniesionych na nabycie prawa wieczystego użytkowania działki gruntu nr 260/12 o powierzchni 764 m2, położonej w D., zabudowanej budynkami stanowiącymi odrębną nieruchomość /akt notarialny z dnia 3 stycznia 1997 r. Rep. A (...)/. Prawo wieczystego użytkowania podatnicy nabyli wspólnie z Pawłem G. i Anną G. Na podstawie wcześniej powołanego aktu notarialnego, organ podatkowy stwierdził, że podatnicy nabyli prawo wieczystego użytkowania działki gruntu już zabudowanej budynkami stanowiącymi odrębną nieruchomość, a nie działki pod budowę budynku mieszkalnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem. Organ odwoławczy wskazał także, że w takiej sytuacji nie można powoływać się na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2002 r. Organy podatkowe kwestionowały bowiem przeznaczenie nabytego prawa, a nie charakter nabytego prawa do gruntu. Ponadto organ podatkowy na podstawie art. 45 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 21 par. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa był uprawniony do określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne