14.06.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2005 r., sygn. FSK 1880/04

Ustalenie przez skarżącą przychodu (hipotetycznego) z pożyczek na zasadach oprocentowania depozytów nie znajdowała uzasadnienia w obowiązującym stanie prawnym.

Wyrokiem z 28 kwietnia 2004 r. sygn. akt SA/Sz 1772/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Spółki Akcyjnej B z siedzibą w S na decyzję Izby Skarbowej w Szczecinie z 26 czerwca 2002 r. Nr PB.1.47-4218/823-25/2002 w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, że w 1998 r. Spółka Akcyjna B na rzecz czworga swych akcjonariuszy, reprezentujących w sumie 100% kapitału akcyjnego, przekazała środki pieniężne w łącznej kwocie 4.374.000,00 zł. Do przekazania doszło w następstwie podjęcia w dniu l września 1998 r. przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy uchwały (zaprotokołowanej w formie aktu notarialnego) o wyrażeniu zgody na udzielenie nieoprocentowanej pożyczki na rzecz tych akcjonariuszy Spółki, których łączna wysokość wyniosła ww. kwotę. W uchwale postanowiono, iż na poczet spłaty zadłużenia z tytułu pożyczek zaliczone zostaną dywidendy akcjonariuszy. Do wypłaty określonych sum poszczególnym akcjonariuszom doszło w drodze przelewu bankowego z dnia 16 września 1998 r. Przyznane akcjonariuszom środki pieniężne ujęte zostały na koncie syntetycznym 252 "Pożyczki udzielone" i w ewidencji księgowej wykazane jako bilans otwarcia na l stycznia 1999 r. poszczególnych kont analitycznych.

Uchwałami nr 1 i 2 walnego zgromadzenia z dnia 5 października 1999 r. sporządzonymi w formie aktu notarialnego dokonano podziału zysku za 1998 r. i postanowiono o wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy Spółki we wskazanych kwotach. Do wypłaty dywidendy faktycznie nie doszło, została ona bowiem zaliczona poczet spłaty pożyczek poleceniem księgowania nr 2/X/99 z dnia 6 października 1999 r., prowadząc do całkowitego ich zwrotu. Tego rodzaju stan faktyczny wskazywał na to, w ocenie organu kontroli skarbowej, że Spółka zrezygnowała z oprocentowania udzielonych pożyczek, stwarzając przez to będącym akcjonariuszami pożyczkobiorcom warunki dysponowania pożyczonymi środkami pieniężnymi zasadniczo odbiegające od warunków przyjmowanych w tym okresie przez inne podmioty udzielające pożyczek, co było skutkiem powiązań kapitałowych zachodzących między Spółką a pożyczkobiorcami. Przyjmując, że w wyniku takiego ustalenia warunków udzielonych pożyczek, tj. rezygnując z ich oprocentowania, kontrolowana Spółka wykazała dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wskazane wyżej powiązania nie zachodziły, organ kontroli uznał, iż zachodzą przewidziane art. 11 ust. 4 ustawy podatkowej przesłanki do określenia jej dochodów bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań i dokonał wyliczenia szacunkowego dochodu z zastosowaniem metod wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu i trybu określenia dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne