20.10.2005

Wyrok NSA z dnia 20 października 2005 r., sygn. I OSK 65/05

Przepis art. 7 ust. 11 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych /Dz.U. nr 71 poz. 734/ nie jest sprzeczny z żadnym z przepisów Konstytucja RP /Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483 ze zm./. Nie można też uznać przepisu art. 7 ust. 11 ustawy za jakąkolwiek formę dyskryminacji w rozumieniu art. 14 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (Dz.U. 1993 nr 61 poz. 284 ze zm./.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz, Sędziowie NSA Wojciech Chróścielewski (spr.), Henryk Dolecki, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 20 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Mieczysława B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 września 2004r. sygn. akt 3/II SA/Łd 1579/02 w sprawie ze skargi Mieczysława B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia 10 września 2002 r. (...) w przedmiocie dodatku mieszkaniowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Mieczysława B. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. kwotę 180 /kwotę: sto osiemdziesiąt/ zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 8 września 2004 r., 3 II SA/Łd 1579/02, oddalił skargę Mieczysława B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia 10 września 2002 r. (...) w przedmiocie dodatku mieszkaniowego. Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze swą decyzją utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z 28 czerwca 2002 r. o wstrzymaniu wypłaty dodatku mieszkaniowego. Organ odwoławczy powołał się na art. 7 ust. 11 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych /Dz.U. nr 71 poz. 734/, zgodnie, z którym jeżeli osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal mieszkalny wstrzymuje się wypłatę dodatku. W przypadku, gdy uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania decyzji o wstrzymaniu wypłaty dodatku, wtedy decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa. Tak więc wypłata dodatku uzależniona jest od regularnego opłacania czynszu. Mieczysław B. zalegał z bieżącymi opłatami czynszu, więc wypłata dodatku została wstrzymana. W skardze do Sądu M. B. zarzucił zaskarżonej decyzji niezgodność z szeregiem przepisów Konstytucji RP oraz przepisami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Uznał, że zaskarżona decyzja narusza prawa i wolności jego i jego rodziny - są oni dyskryminowania z powodu ubóstwa bowiem dochód rodziny nie pozwala na zapłatę komornego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne