Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2005 r., sygn. OSK 1060/04
Żądane informacje, związane z obciążeniem poszczególnych kupców daninami publicznymi objęte były tajemnicą skarbową, a udostępnienie ich podlegało ograniczeniu podmiotowemu na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2004 r. II SA/Wa 221/04 w sprawie ze skargi Gminnej Gospodarki Komunalnej O. Sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 21 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy udzielenia informacji publicznej uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, (...).
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 maja 2004 r. II SA/Wa 221/04 uwzględniając skargę Gminnej Gospodarki Komunalnej O. Spółka z o.o. w W. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w przedmiocie odmowy udzielenia informacji publicznej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy:
W dniu 17 listopada 2003 r. Gminna Gospodarka Komunalna O. sp. z o.o. ul. G. 184 wystąpiła do Burmistrza Dzielnicy O. z wnioskiem o udostępnienie w oparciu o art. 2 ust. 1 i art. 6 ust. 1 pkt 5 lit. "h", ust. 2 oraz art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej informacji dotyczącej kupców prowadzących obecnie działalność gospodarczą na targowisku przy ul. G. w W., położonym na działkach ewidencyjnych nr 60, 61 i 62 z obrębu 2-03-09, tych, którzy uiszczają podatek od nieruchomości. Wnoszący domagali się o informację o następujących danych:
- nazwisko i imię kupca, adres siedziby prowadzenia działalności gospodarczej, rodzaj daniny.
Burmistrz Dzielnicy O. pismem z dnia 3 grudnia 2003 r. odmówił udzielenia informacji wskazując, że dane osobowe podatników nie są informacjami publicznymi. Uzasadniając odmowę organ dodał ponadto, że mimo, iż wniosek o udostępnienie imion i nazwisk związany jest z daniną publiczną, to dane te są chronione przez art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej bowiem dotyczą indywidualnych danych osób prywatnych. Organ dodał ponadto, że dane osobowe mogą być przetwarzane w przypadkach usprawiedliwionych interesów wnioskodawcy, jednak wymagane jest spełnienie wymogów formalnych z art. 29 ust. 3 ustawy o ochronie danych osobowych /Dz.U. 2002 nr 101 poz. 926/.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty