Wyrok NSA z dnia 30 maja 2005 r., sygn. I GSK 253/05

Jeśli nawet towar z importu nie dotarł do sklepu wolnocłowego, dostawca musi zapłacić cło.

Przepis art. 130 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ podlega ścisłej wykładni, a jego rozszerzona interpretacja, polegająca na traktowaniu osoby upoważniającej jako osoby biorącej udział w wydaniu decyzji, byłaby niezgodna z wolą ustawodawcy. Oceniając zasadność zarzutów należy bowiem dokonać subsumpcji stanu faktycznego sprawy do obowiązujących przepisów prawa, a nie odwrotnie. Sąd zasadnie nie podzielił zatem stanowiska Spółki, że organ celny wydał decyzję z rażącym naruszeniem prawa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "P." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 października 2004 r. SA/Sz 2289/02 w sprawie ze skargi "P." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia 2 września 2002 r. (...) w przedmiocie określenia kwoty długu celnego - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 27 października 2004 r. SA/Sz 2289/02 oddalił skargę "P." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia 2 września 2002 r. w przedmiocie długu celnego.

Sąd oparł rozstrzygnięcie na następującym stanie faktycznym:

W dniu 13 grudnia 2001 r. w Urzędzie Celnym w U. w Niemczech na podstawie dokumentu T (...) objęto procedurą tranzytu towar w postaci alkoholu, papierosów, kawy, czekolady i środków do prania, który został zarejestrowany w Urzędzie Celnym w K. pod pozycją E (...). W związku z niewywiązaniem się z obowiązku wynikającego z procedury tranzytu, polegającym na niedostarczeniu towaru objętego procedurą do urzędu celnego przeznaczenia do dnia 20 grudnia 2001 r., postanowieniem z dnia 29 grudnia 2001 r. Dyrektor Urzędu Celnego w S. wszczął postępowanie w sprawie uregulowania sytuacji towaru objętego procedurą tranzytu.

Decyzją z dnia 29 marca 2002 r. Dyrektor Urzędu Celnego w S. określił kwotę wynikającą z długu celnego oraz odsetki w związku ze stwierdzeniem niezakończenia procedury tranzytu i usunięcia towaru spod dozoru celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne