14.06.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2005 r., sygn. FSK 1937/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędziowie NSA Gerard Czech, Sylwester Marciniak (spr.), Protokolant Natalia Prałat, po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej w Wydziale II skargi kasacyjnej "S." S.A. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2004 r. sygn. akt III SA 1083/03 w sprawie ze skargi "S." SA w K. na decyzję Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności zawiadomienia o potrąceniu zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "S." S.A. w K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 maja 2004 r. /III SA 1083/03/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "S." S.A. w K. na decyzję Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2003 r., (...), w przedmiocie stwierdzenia nieważności zawiadomienia o potrąceniu zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych.

2. W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął, iż zaskarżoną decyzją Minister Finansów utrzymał w mocy decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 3 stycznia 1996 r., którą to decyzją z urzędu została stwierdzona nieważność zawiadomienia z dnia 20 marca 1995 r. o dokonaniu potrącenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za luty 1995 r. z wierzytelności należnej spółce od Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w B. Powodem takiej decyzji było to, że przyjęta do kompensaty wierzytelność spółki nie spełniała wymogów określonych w art. 28 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych. Podzielając pogląd Izby Skarbowej Minister Finansów wskazał na warunki, wymienione w przywołanym art. 28 ustawy o zobowiązaniach, których łączne spełnienie było koniecznym warunkiem dokonania potrącenia zobowiązania podatkowego z wierzytelności podatnika wobec Skarbu Państwa - w tym na fakt bezspornego charakteru tej wierzytelności. Zdaniem Ministra Finansów umowa, z tytułu której skarżąca spółka domagała się potrącenia zobowiązania podatkowego, nie spełniała powyższego wymogu, obejmowała bowiem warunek zawieszający, pozwalający kontrahentowi - ZSZ nr 1 w B. - na odstąpienie. Z możliwości tej szkoła skorzystała, informując spółkę pismem z dnia 18 kwietnia 1995 r. o odstąpieniu od realizacji zamówienia. Tak więc, ponieważ umowa nie została zrealizowana, żądanie uchylenia zaskarżonej decyzji i dokonania potrącenia w trybie art. 28 ustawy o zobowiązaniach podatkowych było bezzasadne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne