01.04.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2005 r., sygn. FSK 1786/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędziowie NSA Maria Dożynkiewicz, Włodzimierz Kubiak (spr.), Protokolant Krzysztof Kołtan, po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Grażyny i Michała S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 marca 2004 r. sygn. akt I SA/Ka 557/03 dotyczącego sprawy ze skargi Grażyny i Michała S. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 10 marca 2003 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Grażyny i Michała S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 900 zł ( słownie: dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępownia kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 marca 2004 r. I SA/Ka 557/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Grażyny i Michała S. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 10 marca 2003 r. (...) w przedmiocie określenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 r.

W uzasadnieniu wyroku podano, że organy podatkowe stwierdziły nieprawidłowości w dokumentacji księgowej firm prowadzonych przez skarżących. Zakwestionowały między innymi wysokość przyjętych przez skarżących kosztów uzyskania przychodów, w tym też nieprawidłowe ustalenie wartości początkowej i wysokości stawek amortyzacyjnych od wskazanych w zaskarżonej decyzji środków trwałych. Nie uwzględniono nadto dokonanego przez Michała S. odliczenia od dochodu kwoty darowizny na cele kulturalne.

Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja Izby Skarbowej w K. nie narusza prawa. W pierwszej kolejności Sąd wskazał, że organy podatkowe nie naruszyły zasady zakazu reformationis in peius. Przepis art. 234 Ordynacji podatkowej stanowi bowiem, że organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się. Istota tego zakazu polega więc na tym, że organ odwoławczy nie może zmienić rozstrzygnięcia zawartego w decyzji organu pierwszej instancji na niekorzyść strony odwołującej się. Zakazem tym jest związany organ odwoławczy. Nie jest nim związany natomiast organ pierwszej instancji przy ponownym rozpoznaniu i rozstrzygnięciu sprawy. Sąd uznał, że wbrew twierdzeniom skarżących omówiona gwarancja procesowa nie została przez organy podatkowe naruszona. Zaskarżona decyzja bezspornie jest bowiem korzystniejsza dla skarżących od uchylonej częściowo decyzji (...) Urzędu Skarbowego w K. z dnia 6 grudnia 2002 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne