Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2005 r., sygn. FSK 1729/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak (spr.), Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski, Bogdan Lubiński, Protokolant Piotr Dębkowski, po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Beaty i Aleksandra K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 7 maja 2004 r. sygn. akt I SA/Bk 11/04 w sprawie ze skargi Beaty i Aleksandra K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 4 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 maja 2004 r. I SA/Bk 11/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Beaty i Aleksandra K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 4 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że istotą sporu w sprawie była okoliczność, czy Aleksander K. był uprawniony przyjąć w rozliczeniu podatkowym za 1999 r. 50% koszty uzyskania przychodów w związku z zawartą w dniu 10 września 1999 r. umową pomiędzy nim i Tomaszem K. a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością "M." z siedzibą w W. dotyczącą prawa do dysponowania znakiem towarowym "F." /rysunek, grafika, kolorystyka/.
W myśl przepisu art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./, w stanie prawnym obowiązującym w 1999 r., koszty uzyskania przychodów z tytułu zapłaty za przeniesienie prawa własności między innymi znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela - określa się w wysokości 50% w stosunku do uzyskanego przychodu. Zdaniem Sądu zastosowanie wykładni językowej powołanej regulacji prawnej prowadzi do wniosku, że istnieje możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania w stosunku do znaku towarowego, jeżeli nastąpiła zapłata za przeniesienie prawa własności tego znaku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty