Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2005 r., sygn. FSK 1879/04
W 1997 r. każda nieruchomość należąca do podatnika prowadzącego działalność gospodarczą była z mocy prawa z nią związana. A podatnik musiał płacić wyższe stawki podatku od nieruchomości.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Stanisława T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 marca 2004 r. SA/Sz 1022/02 w sprawie ze skargi Stanisława T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 28 marca 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 marca 2004 r. /SA/Sz 1022/02/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Stanisława T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 28 marca 2002 r., (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji ustalił, iż zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Wójta Gminy K. z dnia 3 grudnia 2001 r., którą określono Stanisławowi T. podatek od nieruchomości za 1997 r. w kwocie 60.055,40 zł. Decyzja organu I instancji została wydana z tytułu posiadania przez Stanisława T. budynków, budowli oraz gruntów położonych w P., związanych z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, inną niż rolnicza - nieruchomości te podlegały opodatkowaniu stawką podatku określoną w art. 5 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podatnik wniósł od tej decyzji odwołanie, twierdząc iż brak jest związku między zakupionymi nieruchomościami a prowadzoną działalnością gospodarczą, tym samym organ naruszył art. 5 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, utrzymując decyzję w mocy, wyjaśniło, że od dnia 1 stycznia 1997 r. grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy podlegające podatkowi od nieruchomości są z mocy prawa związane z działalnością gospodarczą i podlegają opodatkowaniu stawkami określonymi w art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zdaniem Kolegium wyliczenie gruntów posiadanych przez przedsiębiorcę w pkt 1-4 tego artykułu jest tylko przykładowe. Organ wyjaśnił także, iż oględziny nieruchomości z dnia 13 lipca 2000 r. wskazały, że mają one związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty