Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2005 r., sygn. FSK 1660/04
Konstytucyjna zasada równości wobec prawa /art. 32 Konstytucji RP/ nie może pozostawać w sprzeczności z zasadą przaworządności /art. 7 Konstytucji RP/. Korzystniejsze, ale niezgodne z prawem orzeczenie wydane w stosunku do innej osoby, znajdującej się w takiej samej sytuacji faktycznej i prawnej, nie rodzi dla podatnika prawa do potraktowania go w ten sam sposób.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Grzegorza Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2004 r. I SA/Gd 514/01 w sprawie ze skargi Grzegorza Ł. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 13 lutego 2001 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r., zaległości podatkowej w tym tytule oraz odsetek za zwłokę - oddala skargę kasacyjną; (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem Sąd oddalił skargę Grzegorza Ł. na decyzję Izby Skarbowej utrzymującą w mocy decyzję Drugiego Urzędu Skarbowego w T., którą określono podatnikowi inną, niż zeznana, wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 rok, zaległość podatkową i odsetki za zwłokę.
Jak wynika z uzasadnienia wyroku przedmiotem kontrowersji w sprawie był sposób obliczania kwoty odliczeń przysługujących każdemu ze współwłaścicieli w przypadku budowy budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, a w konsekwencji zastosowanie obowiązującej do 31.12.2000 r. ulgi podatkowej, zniesionej ustawą z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz.U. nr 104 poz. 1104/ z zachowaniem tzw. praw nabytych do końca 2003 r. /art. 7 ust. 13 tejże ustawy/. Przepis art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidywał możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty