16.12.2004

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2004 r., sygn. OSK 952/04

Instytucja wstrzymania robót budowlanych nie została ustalona w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /t.j. Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./ /art. 50 ust. 1 pkt 1/ w celu wykorzystywania jej do wyjaśnienia wątpliwości prawnych, czy też ujednolicania poglądów prawnych, lecz ma ona służyć likwidacji samowoli budowlanych w zakresie wykonywania innych robót budowlanych niż określone w art. 48 Prawa budowlanego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 marca 2004 r. II SA/Ka 95/02 w sprawie ze skargi Zbigniewa Ł. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 12 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie remontu obiektu budowlanego - uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 16 maja 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu skargi Zbigniewa Ł. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia 12 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie remontu obiektu budowlanego - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z dnia 8 maja 2001 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podał, iż w sprawie remontu ulicy S. w R. zostało przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. umorzone postępowanie administracyjne, ze względu na to, iż w toku oględzin przeprowadzonych "z inicjatywy Zbigniewa Ł." ustalono, iż zmiana rzędnych drogi o ok. 10 cm oraz zmiana poziomów chodnika i jezdni o kilkanaście centymetrów wynikała z potrzeby doprowadzenia stanu drogi do wymaganych parametrów technicznych, zniszczenia drogi związanego z jej użytkowaniem przez 20 lat i powodzią w 1997 roku. Nie znaleziono przy tym danych dotyczących pierwotnego stanu drogi, "stąd też prowadzone roboty budowlane uznano za "remont kapitalny" a nie budowę". Po rozpoznaniu odwołania Zbigniewa Ł., który podnosił, iż faktycznie przeprowadzono przebudowę ulicy a nie remont, (...) Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. decyzją z dnia 12 grudnia 2001 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję powołując się na art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz stwierdzając, iż nie zaistniała żadna z ustawowych przesłanek do zastosowania tego przepisu. Odnosząc się do kwestii "naprawienia szkód powstałych w związku z remontem" zauważył, iż "inwestor jest otwarty na konstruktywną propozycję rozwiązania problemu podniesienia poziomu chodnika obok ogrodzenia posesji Zbigniewa Ł.".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne