21.12.2004

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2004 r., sygn. GSK 971/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Szafrańska-Falkiewicz (spr.), Sędziowie NSA Jan Bała, Kazimierz Brzeziński, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Gminy Bytom od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 kwietnia 2004 r. sygn. akt III SA/Gl 149/04 w sprawie ze skargi Wojewody Śląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 26 listopada 2003 r. Nr XVI/238/03 w przedmiocie obowiązku prowadzenia ewidencji osób sprzedających złom. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia 26 listopada 2003 r. nr XVI/238/03 Rada Miejska w Bytomiu wprowadziła na terenie całego miasta dotyczący wszystkich przedsiębiorców prowadzących punkty skupu złomu obowiązek prowadzenia ewidencji osób sprzedających złom, jego ilości i rodzaju oraz źródeł pochodzenia.

Powyższą uchwałę Wojewoda Śląski zaskarżył w dniu 30 stycznia 2004 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, powołując się na przepis art. 93 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).

W uzasadnieniu wniesionej skargi podniósł, iż zgodnie z art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) Rada Gminy może wydawać przepisy porządkowe jedynie w zakresie nie uregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących i tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

O ile więc przyjęta przez Radę Miejską w Bytomiu regulacja dotycząca ewidencjonowania osób sprzedających złom może być - zdaniem Wojewody Śląskiego - uznana za niezbędną dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, o tyle nie może być traktowana jako przepis o charakterze porządkowym albowiem materia, której dotyczy została już unormowana w innych przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne