14.06.2004

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2004 r., sygn. FSK 66/04

1. Sąd administracyjny nie może dokonywać ustaleń, które mogłyby służyć merytorycznemu rozstrzygnięciu sprawy załatwionej zaskarżoną decyzją. Jeśli zachodzi potrzeba dokonania takich ustaleń sąd powinien uchylić decyzję i wskazać organowi zakres postępowania dowodowego, które organ powinien uzupełnić.

2. Sąd orzekający w sprawie nie kształtuje lecz bada i kontroluje realizację przepisów określających prawa i obowiązki podmiotów materialno-prawnego stosunku podatkowego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Jerzego B. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach z dnia 14 kwietnia 2003 r. I SA/Ka 449/02 w sprawie ze skargi Jerzego B. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 30 stycznia 2002 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę WSA w Gliwicach do ponownego rozpoznania; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 14.07.2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach I SA/Ka 448/02 oddalił skargę Jerzego B. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 30.01.2002 r. (...) odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. Izba Skarbowa powyższą decyzją utrzymała w mocy decyzję pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia 10.10.2001 r. (...), który odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu od wypłaconego odszkodowania. Podatkowy organ odwoławczy stwierdził, iż w wyniku zawartej umowy pomiędzy skarżącym a Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych Spółka Akcyjna Holding w K. skarżącemu przyznano prawo do zakupu akcji tej spółki, bądź świadczenie alternatywne w przypadku niepodjęcia przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki uchwały o podwyższeniu kapitału. W związku z tym spółka przelała na konto podatnika kwotę 718.714,98 zł, od której pobrała zaliczkę na podatek w wysokości 40 procent. Izba Skarbowa uznała, iż brak jest podstaw do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne