Wyrok NSA z dnia 1 września 2003 r., sygn. II SA 3876/01
Przepis art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości /t.j. Dz.U. 1993 nr 26 poz. 117/ nie pozostawia Urzędowi Patentowemu pola do uznaniowości w kwestii unieważnienia w części patentu, jeżeli nie zostały w tym zakresie spełnione ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 1 września 2003 r. Sprawy ze skargi Zakładu Informatyki, Automatyki i Doskonalenia Zawodowego ZIAD w B.-B. na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 4 sierpnia 1999 r. (...) w przedmiocie unieważnienia patentu - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 1 marca 1996 r. nr P. 29669 Urząd Patentowy udzielił na rzecz Instytutu Energetyki w W. oraz Polsko-Belgijskiej Sp. z o.o. "T." w G. patent nr 169486 na wynalazek pt. Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem. Zgłoszenia tego wynalazku do ochrony dokonano w dniu 19 listopada 1992 r.
Zgodnie z zastrzeżeniem patentowym opatentowany wynalazek, wykorzystujący zjawisko zasysania zanieczyszczeń poprzez podciśnienie wytworzone w odkurzaczu przemysłowym oraz ruchy posuwiste zwrotne narzędzi czyszczących stanowiących wyposażenie odkurzacza po zabrudzonych powierzchniach, znamienny tym, że na podstawie pomiarów wilgotności i temperatury ustala się graficznie na płaszczyźnie, w układzie współrzędnych prostokątnych, wilgotność /W/, temperaturę /T/, obszar zabroniony pracy /28/ oraz obszar bezpieczny pracy /29/, a następnie dokonuje się pomiaru wilgotności W[1] na zewnątrz stacji elektroenergetycznej i wilgotności W[2] wewnątrz stacji elektroenergetycznej oraz temperatury T[1] wewnątrz stacji elektroenergetycznej i temperatury T[2] na zewnątrz stacji elektroenergetycznej, po czym ustala się na graficznym wykresie zależności wilgotności /W/ i temperatury //T/, położenie punktu pomiarowego o współrzędnych wynikających z różnicy zmierzonych temperatur //T[1]-T[2]/ oraz wyższej z dwu zmierzonych wartości wilgotności, wilgotności W[1] na zewnątrz stacji elektroenergetycznej i wilgotności W[2] wewnątrz stacji elektroenergetycznej, po czym w przypadku gdy położenie punktu pomiarowego znajdzie się w obszarze bezpiecznym pracy /28/, dokonuje się usuwania pyłów, osadu i kurzu w pierwszej kolejności z powierzchni zewnętrznych celki elektroenergetycznej lub pola elektroenergetycznego najbardziej oddalonego, a następnie spoza barierki izolacyjnej /27/ dokonuje się na odległość usuwania osadów i pyłu kolejno z izolatorów i szyn od strony tylnej w kolejnych fazach, następnie z izolatorów i szyn od strony przedniej i bocznej, dalej z izolatorów przepustowych, następnie z obudów aparatów, a na końcu ze ścian i podłogi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty