Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2002 r., sygn. II SA 3029/01
Decyzja Urzędu Patentowego o zarejestrowaniu wzoru nie jest tożsama ze stwierdzeniem, że wzór jest rzeczywiście nowy. Oznacza jedynie, że w toku postępowania rejestracyjnego nie stwierdzono przesłanek wyłączających możliwość udzielenia ochrony z powodu braku jego nowości w znaczeniu przedmiotowym /obiektywnym/.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Pawła G. na decyzję Prezesa Urzędu Patentowego w przedmiocie unieważnienia patentu - uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
Decyzją z 6 sierpnia 2001 r. (...) Urząd Patentowy działający w trybie postępowania spornego, po rozpoznaniu na rozprawie 6 sierpnia 2001 r. wniosku Pawła G., zamieszkałego w W. /skarżący/ przeciwko Tadeuszowi K., zamieszkałemu w W., o unieważnienie prawa ochronnego Ru 58323 ze zgłoszenia W. 104668 na wzór użytkowy pt. "Bezstykowa klawiatura cyfrowa" na podstawie art. 77 ustawy o wynalazczości /Dz.U. 1993 nr 26 poz. 117/ oddalił wniosek.
Z akt sprawy wynika, że skarżący 15 grudnia 2000 r. złożył wniosek do Urzędu Patentowego o unieważnienie prawa ochronnego na wzór użytkowy W-104668 pn. "Bezstykowa klawiatura cyfrowa". W uzasadnieniu wniosku skarżący podkreślił, że istotne techniczne cechy znamienne tego wzoru "odnoszą się do produkowanego przez skarżącego w końcu lat 80. i na początku lat 90. urządzenia elektronicznego "domofon cyfrowy CD-103", którego skarżący był wyłącznym autorem i konstruktorem. Urządzenie to było produkowane i instalowane oraz następnie przez wiele lat używane w sposób publiczny, m.in. w budynkach mieszkalnych w W., przy ul. A. oraz przy ul. I. Zostało zdemontowane i zastąpione nowym w końcu lat 90., co można udowodnić poprzez zeznania osób zamieszkujących w tych budynkach oraz instalatorów dokonujących tej wymiany. Na żądanie odpowiednie oświadczenia tych osób zostaną przedstawione. We wzorze użytkowym W-104668 całkowicie powielone zostały zasady działania urządzenia autorstwa skarżącego. Dotyczy to całości działania wzoru, w którym jak w produkowanym wcześniej urządzeniu "domofon cyfrowy CD-103" występują przyciski podparte elementami sprężystymi, w których uformowane są przesłony dla wiązek podczerwieni, emitowanych przez elementy nadawcze w postaci diod elektroluminescencyjnych, odbierane przez elementy fotoczułe umieszczone po przeciwnej stronie klawiatury. Sens działania obu urządzeń /zarówno urządzenia według wzoru W-104668 jak i urządzenia autorstwa skarżącego/ polega na przesłanianiu drogi dla wiązki podczerwieni po naciśnięciu klawisza przez odpowiednie wycięcia w przycisku, przy czym wiązki podczerwieni ustawione są w ten sposób, że formują matrycę, przy której naciśnięcie pojedynczego przycisku przesłania dwie wiązki podczerwieni /1 pionową i 1 poziomą/ jak we wzorze W-104668. Zarówno elementy fotoelektryczne jak i elementy przesłaniające umieszczone są w obu wzorach w "komorze czerni" uformowanej w odpowiedni sposób w obudowie przycisków. W jednym i drugim urządzeniu ponad klawiaturą umiejscowiony jest mikrofon.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty