10.01.2003

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2003 r., sygn. SA/Rz 1346/02

Budynek gospodarczy utożsamia się z budynkiem pomocniczym, wolnostojącym lub przybudówką, spełniającym rolę magazynu dla maszyn i narzędzi, bądź stróżówką czy też szatnią /Popularna Encyklopedia Powszechna Tom 2b - Fogra Oficyna Wydawnicza - Kraków 1994 str. 259 a także rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /Dz.U. nr 75 poz. 690/. W każdym bądź razie nie jest to obiekt przeznaczony na pobyt ludzi i nie może też pełnić funkcji garażu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Władysławy i Edwarda T. na decyzję Wojewody P. z dnia 29 maja 2002 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Po rozpatrzeniu wniosku Anety i Bartłomieja L. Starosta Rz. działając na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane /t.j. Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126/ i art. 104 Kpa decyzją z dnia 28.02.2002 r. (...) zatwierdził projekt budowlany, opracowany przez technika budowlanego Jerzego K., nr uprawnienia (...) i udzielił wnioskodawcom pozwolenia na budowę budynku gospodarczego, zlokalizowanego na dz.nr 1008/3 położonej w miejscowości K., z zachowaniem warunków określonych w art. 36 ust. 1 i 2 powołanej wyżej ustawy. W uzasadnieniu swojej decyzji organ podniósł, iż przedłożony przez wnioskodawców projekt jest kompletny, inwestor legitymuje się ostateczną decyzją o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oraz prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a lokalizacja obiektu zgodna jest z MPOZP gminy K. Usytuowanie obiektu nie narusza wymogów określonych w par. 12 ust. 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /t.j. Dz.U. 1999 nr 15 poz. 140/. Analiza zebranego w sprawie materiału w kontekście wymogów zawartych w przepisach cyt. rozporządzenia uprawnia wniosek, iż lokalizacja przedmiotowego obiektu nie uniemożliwi w przyszłości zabudowy działki sąsiedniej należącej do Władysławy i Edwarda T. Zawarty bowiem w par. 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia warunek dopływu światła dziennego do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi uważa się za spełniony jeżeli odległość obiektu przesłaniającego do obiektu przesłanianego niniejsza jest niż jego wysokość. W rozstrzyganej sprawie wymóg ten zostanie zachowany, albowiem mając na uwadze wysokość ściany projektowanego budynku gospodarczego 2,75 m jak i wysokość całego budynku 4,40 m, w kalenicy nie będzie występowało ograniczenie dopływu światła. Przy wysokości budynku gospodarczego ze ścianą pełną bez otworów, usytuowanego w odległości 3 m od granicy działki i możliwości usytuowania w przyszłości budynku mieszkalnego z otworami okiennymi na działce należącej do T. w odległości 4 m od granicy, projektowany budynek gospodarczy mógłby mieć wysokość 6,20 m. Załączniki ponumerowane i opieczętowane pieczęcią Urzędu stanowią integralną część decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne