Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2003 r., sygn. II SA/Gd 873/00
Złożone przez inwestora, podpisane przez współwłaścicieli nieruchomości, oświadczenie o zgodzie na dokonanie określonych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, jest w istocie uchwałą właścicieli lokali i współwłaścicieli części wspólnych na dokonanie przez inwestora zamierzonych przez niego czynności.
Zmiana stanowiska przez osobę uczestniczącą w podejmowaniu takiej uchwały nie ma samoistnego wpływu na prawne znaczenie uchwały. Skutki prawne oświadczenia, współtworzącego uchwałę o zgodzie na dokonanie określonych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną nie mogą być anulowane w drodze prostego cofnięcia. Ewentualny wpływ na proces inwestycyjny może mieć jedynie skuteczne zaskarżenie uchwały właścicieli do sądu powszechnego na podstawie art. 25 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /Dz.U. nr 85 poz. 388 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Danuty N.-L. na decyzję Wojewody K.-P. z dnia 30 marca 2000 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń strychowych i pozwolenia na budowę - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 25 lutego 2000 r. (...) Prezydent Miasta B. udzielił Jackowi B. pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń strychowych na cele mieszkalne w budynku przy ul. M. 1 w B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty