Wyrok NSA z dnia 4 października 2002 r., sygn. II SA/Wr 611/01
Decyzja udzielająca pozwolenia na wznowienie robót budowlanych musi być oparta na ocenie, czy dany obiekt spełnia wszystkie wymagania techniczno-budowlane, określone przede wszystkim w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie /Dz.U. 1999 nr 15 poz. 140 ze zm./ oraz art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /t.j. Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./, w tym także w zakresie ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wandy i Henryka S. na decyzję (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia 14 lutego 2001 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na wznowienie robót budowlanych - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Przedmiotem skargi Wandy i Henryka S. jest ww. decyzja O. Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 14 lutego 2001 r., (...) utrzymująca w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w B. z 5 marca 1996 r. (...) udzielającą Henrykowi Ż. pozwolenia na wznowienie robót budowlanych przy realizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej na działce nr 1101 położonej w B. przy ulicy Ch. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że wyrokiem z dnia 24 marca 1999 r., II SA/Wr 1377/97 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w całości decyzję Wojewody O. z 8 września 1997 r. (...), którą utrzymano w mocy decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w B. z 5 marca 1996 r., udzielającą Henrykowi Ż. pozwolenia na wznowienie robót budowlanych przy realizacji spornego segmentu mieszkalnego. Sąd w wyroku z 24 marca 1999 r. zarzucił organowi odwoławczemu nie wykonanie czynności nakazanych w poprzednim wyroku, z 28 maja 1997 r., polegających na umożliwieniu skarżącemu czynnego udziału w postępowaniu poprzez dokonanie przez organ prowadzący postępowanie oględzin na miejscu budowy z udziałem stron /w tym skarżącego/, przy współudziale autora orzeczenia technicznego i projektu docelowego na zakończenie robót budowlanych na segmencie Henryka Ż., jak również osoby, która na zlecenie skarżącego opracowała orzeczenie techniczne, odmiennie niż projektant obrazujące stan faktyczny budowy. Te ustalenia miały, według Sądu, umożliwić pełne i prawidłowe wyjaśnienie stanu faktycznego sprawy z udziałem uczestników sporu, a następnie wyciągnięcie z dokonanych ustaleń właściwej oceny zarzutów skarżącego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty