Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2002 r., sygn. III SA 3219/01
Powinność /równoznaczną z obowiązkiem prawnym/ wskazaną w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach /Dz.U. 1988 nr 27 poz. 195 ze zm./ trzeba rozumieć jako konieczność umieszczenia cen bezpośrednio na towarze.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółka z o.o. HIT Hipermarket Sp. z o.o. na decyzję Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej w W. z dnia 10 października 2001 r. (...) w przedmiocie oznaczenia cenami jednostkowymi towarów przeznaczonych do sprzedaży - oddala skargę.
UZASADNIENIE
W dniach od 22 do 24 maja i od 28 do 30 maja 2001 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w K. przeprowadzili kontrolę w Hipermarkecie "HIT" w K., przy ul W. 259. W związku ze stwierdzeniem naruszenia przepisów ustawy o cenach tj. braku oznaczenia ceną bezpośrednio na towarze około 80 procent oferowanych do sprzedaży towarów (...) Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej wydał, w dniu 29 maja 2001 r., decyzję nakazującą niezwłoczne usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Strona wniosła odwołanie i po jego rozpatrzeniu Główny Inspektor Inspekcji Handlowej w dniu 23 lipca 2001 r. stwierdził niedopuszczalność odwołania oraz nieważność wydanej decyzji z przyczyn określonych w art. 134 i art. 156 par. 1 pkt 4 Kpa, tj. z powodu skierowania i doręczenia decyzji osobie nie będącej stroną w sprawie, uznając jednak, iż była ona pod względem merytorycznym zasadna. Wobec powyższego Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w dniu 10 sierpnia 2001 r. wydał nową decyzję, nakazującą niezwłoczne usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, poprzez oznaczenie oferowanych do sprzedaży towarów cenami bezpośrednio na opakowaniach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty