Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2002 r., sygn. IV SA 1821/00
W razie sporu pomiędzy zainteresowanymi osobami, czy obiekt budowlany został zaprojektowany w sposób zapewniający formę architektoniczną dostosowaną do krajobrazu i otaczającej zabudowy, organ administracyjny może sięgnąć po dowód z opinii biegłych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Barbary i Józefa Ł. na decyzję Wojewody W.-M. z dnia 6 lipca 2000 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na budowę budynku pensjonatowe-hotelowego - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 19 kwietnia 2000 r. Starosta M. zatwierdził projekt budowlany i wydał Marii i Stanisławowi H. pozwolenie na budowę budynku pensjonatowo-hotelowego w M. przy ul. R. na działce oznaczonej nr ewid. 5-128/4.
Od decyzji tej odwołali się Barbara i Józef Ł., wnosząc o jej uchylenie ze względu na niezgodność projektowanego budynku z ustaleniami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie wysokości budynku i brak nawiązania do istniejącej zabudowy. Zarzucili też naruszenie ich interesów jako interesu osób trzecich, a to w związku z niezachowaniem prawem wymaganych odległości miedzy ich istniejącym budynkiem i zamierzonym budynkiem inwestorów. Nadto skarżący podnieśli, że budynek usytuowany jest na granicy działki komunalnej nr 198/5, do której przylega istniejący zabytkowy budynek usługowy stanowiący ich własność. Niewielka szerokość działki miejskiej, a w konsekwencji niewielka odległość między budynkami prowadzi do sytuacji, że ruch samochodowy do projektowanego budynku oraz roboty ziemne związane z budową przyłączy wodociągowego i gazowego, mogą spowodować zagrożenie dla płytkich fundamentów z luźnego kamienia w ich budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty