29.08.2002

Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2002 r., sygn. III SA 3116/00

Rażące naruszenie prawa z reguły bowiem jest wyrazem ewidentnego jasno uchwytnego błędu w interpretowaniu prawa; jeśli jednak przepis dopuszcza rozbieżną interpretację, nawet - w konkretnym wypadku - mniej lub bardziej uzasadnioną, to wybór jednej z takich interpretacji, jeśli nawet zostanie potem uznany za nieprawidłowy /albo, co się częściej zdarza -inna interpretacja zostanie uznana za lepszą, słuszniejszą albo bardziej racjonalną/ nie może być oceniany jako naruszenie prawa "rażące". Jeśli mamy do czynienia z rażącym naruszeniem prawa, to uchybienie prawu ma charakter oczywisty, jasny i bezsporny, nie dopuszczający możliwości odmiennej wykładni; chodzi więc raczej o stwierdzenie ewidentnego błędu, nie zaś o wybór jednej z możliwych do przyjęcia interpretacji."

Podstawą stwierdzenia nieważności nie może być zarzut naruszenia poglądów doktryny lub stanowiska orzecznictwa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skarg Edyty O. i Andrzeja W. - Konsorcjum Finansowo-Prawne spółka cywilna na decyzje Ministra Finansów z dnia 29.09.2000 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. dotyczących opłaty skarbowej - oddala skargi.


UZASADNIENIE

Konsorcjum Finansowo-Prawne spółka cywilna Edyty O., Andrzeja W. trudniła się skupowaniem nieściągalnych wierzytelności.

Na mocy kilkunastu umów sprzedaży zawartych w 1997 r. przedsiębiorstwa (...) przelały na rzecz Konsorcjum wierzytelności przysługujące im od dłużników (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne