Wyrok NSA z dnia 12 września 2002 r., sygn. IV SA 2057/97
Przepis art. 50 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ nie zastrzega, że postanowienie o wstrzymaniu robót musi być kierowane wyłącznie do właściciela obiektu a tym samym - że nie mogło być kierowane do inwestora. Wprawdzie z treści przepisu art. 52 tego prawa wynika, że adresatem decyzji wydawanych w trybie art. 48 i art. 51 może być inwestor, właściciel lub zarządca i przepis ten nie wymienia wprost postanowień wydawanych w trybie art. 50, jednakże w świetle tych regulacji nie można przyjąć, że postanowienia te, będące podstawą wydania decyzji w trybie art. 51 mogą być kierowane do węższej grupy osób, niż wskazana w art. 52.
Bezzasadnie jest więc przyjęcie, że postanowienia nakazujące inwestorowi wstrzymanie robót "straciły moc prawną" z chwilą utraty przez inwestora prawa własności /współwłasności/ budynku.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Zbigniewa B. na dwa postanowienia Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 19 września 1997 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności postanowień nakazujących wstrzymanie robót - uchyla zaskarżone postanowienia, (...)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty