Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2002 r., sygn. IV SA 2275/00
W przepisach prawa administracyjnego brak jest podstaw prawnych do żądania od organów nadzoru budowlanego ustalenia, że uszkodzenia budynków pozostają w związku przyczynowym z natężeniem ruchu ciężkich pojazdów mechanicznych. Roszczenia w tych sprawach mogą być dochodzone w drodze powództwa cywilnego przed sądami powszechnymi.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Haliny O., Barbary D.-R.-R. i Józefy S. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 23 sierpnia 2000 r. (...) w przedmiocie: stanu technicznego ulicy - oddala skargę.
UZASADNIENIE
(...) Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. decyzją z 4 lipca 2000 r. wydaną na podstawie art. 81 w zw. z art. 83 Prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 r. /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ oraz art. 104 i art. 105 par. 1 umorzył postępowanie w sprawie stanu technicznego ulicy A. M. w S., stanowiącej ciąg drogi krajowej nr 952 relacji K.-S.-Z. w granicach administracyjnych miasta Skawina /odcinka w rejonie skrzyżowania z ul. Z. na wysokości budynków Nr 10 i 12/. W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 25 lutego 1999 r. przeprowadzono w terenie oględziny drogi krajowej nr 952. W rejonie skrzyżowania z ulicą Z. w S. na wysokości budynków nr 10 i 12. Stan techniczny tej drogi był dobry. Nie stwierdzono w nawierzchni dziur ani zapadnięć czy spękań. Ubytki w nawierzchni i to tylko w warstwie ścieralnej stwierdzono jedynie na skrzyżowaniu. Stwierdzono widoczne ślady remontu nawierzchni w rejonie studzienek po przeciwnej stronie ulicy od budynków 10 i 12.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty