Wyrok NSA z dnia 2 października 2002 r., sygn. SA/Sz 2049/01
Z treści przepisu art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ wynika, że właściwy organ może w pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego uzależnić jego użytkowanie od wykonania, w oznaczonym terminie robót budowlanych.
Jest to tzw. warunek zawieszający uzależniający wykonanie decyzji od ziszczenia się pewnego zdarzenia przyszłego i niepewnego.
Ustawa prawo budowlane nie określa skutków prawnych niewykonania przez stronę tak określonego warunku. W takiej sytuacji należy stosować instytucję prawa procesowego określoną w art. 162 par. 1 pkt 2 Kpa, który to przepis zobowiązuje organ administracji architektoniczno-budowlany, który wydał decyzję w pierwszej instancji, do stwierdzenia jej wygaśnięcia.
Nie ustosunkowanie się zatem, przez organ odwoławczy do kwestii niewykonania warunku w wyznaczonym terminie wskazuje na zasadność skargi.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ewy S. na decyzję Wojewody Z. z dnia 9 lipca 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego - uchyla zaskarżoną decyzję;
UZASADNIENIE
Prezydent Miasta K. decyzją z dnia 29 października 1998 r. (...) wydaną na podstawie art. 104 Kpa. art. 55 ust. 1 pkt 2, art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz miejskich strefach usług publicznych /Dz.U. nr 141 poz. 692/, udzielił Danucie i Pawłowi J. pozwolenia na użytkowanie rozbudowanej części budynku mieszkalnego przy ul. K. Nr 10 w K. z przeznaczeniem:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty