11.04.2002 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2002 r., sygn. SA/Rz 69/02

Obowiązek uiszczenia opłaty targowej powstaje bowiem wraz z dokonywaniem sprzedaży na targowisku. Pobieranie opłaty targowej za okres, który jeszcze nie upłynął, oznacza pobieranie należności podatkowej, mimo że obowiązek podatkowy w danym podatku jeszcze nie powstał. Nie można bowiem żądać zapłaty należności podatkowej bez uprzedniego powstania zobowiązania podatkowego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2002 r. na rozprawie sprawy ze skargi Gminy R. na uchwałę nr XVI/2700/2001 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rz. z dnia 11 grudnia 2001 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności par. 1, w par. 4 ust. 1 słów "opłaty targowej" oraz ust. 2 par. 4 uchwały nr XXVII/266/2001 Rady Miejskiej w R. z dnia 15 listopada 2001 r. - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rz. uchwałą nr XVI/2700/2001 z dnia 11 grudnia 2001 r. stwierdziło nieważność par. 1, w par. 4 ust. 1 słów "opłaty targowej" oraz ust. 2 par. 4 uchwały nr XXVII/266/2001 Rady Miejskiej w R. z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie określenia wysokości stawek, zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności opłat lokalnych. W uzasadnieniu uchwały podano, że par. 1 ust. 2 ww. uchwały Rady Miejskiej w R. ustalił, iż na wniosek osób i jednostek organizacyjnych dokonujących sprzedaży na targowiskach opłatę targową pobiera się z góry w formie abonamentów w wysokości określonej w uchwale. Uchwała w tej części jest sprzeczna z prawem. Zgodnie bowiem z art. 15 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./ obowiązek uiszczenia opłaty targowej ciąży na sprzedawcy dopiero w momencie, w którym dokonuje on sprzedaży na targowisku. Ustalenie opłaty w formie abonamentów pobieranych z góry powoduje, że sprzedawca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty targowej przed powstaniem obowiązku uiszczenia tej opłaty. Za poparciem tego stanowiska przemawia również treść art. 19 pkt 1 lit. "a" cytowanej ustawy, z którego wynika, że rada gminy ma obowiązek ustalenia stawek dziennych opłaty targowej, w związku z czym nie może ustalić stawek opłaty targowej w formie abonamentów i żądać jej uiszczenia za pewien okres z góry ustalony. Sprzeczna z prawem jest również ta część uchwały, która zarządza pobór opłaty targowej w drodze inkasa /par. 4 ust. 1/ i zleca Zakładowi Gospodarki Komunalnej inkaso opłaty targowej na Miejskim Placu Targowym w R. i Placu Targowym w R. oraz Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na Giełdzie Zwierząt Rzeźnych i Hodowlanych. Z art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy wynika, że opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej dokonujących sprzedaży na targowiskach. Targowiskami są wszelkie miejsca, w których jest prowadzony handel /art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy/, zatem przypisanie inkasentów do ściśle określonych targowisk, bez określenia inkasentów dla wszelkich innych miejsc, na których może być prowadzony handel, oznacza, że Rada Miejska w R. nie wypełniła obowiązku ustalenia inkasentów pobierających opłatę targową na terenie gminy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne