Wyrok NSA z dnia 8 maja 2002 r., sygn. SA/Rz 1680/00
Definicję normatywną pojęcia "tymczasowy obiekt budowlany" oznacza, że każdy tymczasowy obiekt budowlany jest jednocześnie obiektem budowlanym. Inaczej mówiąc zgodnie z zasadami logiki termin "obiekt budowlany" jest nazwą nadrzędną w stosunku do nazwy "tymczasowy obiekt budowlany" i pomiędzy nimi istnieje relacja jaka łączy pojęcia "rodzaju" i "gatunku". Skoro zatem w art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ ustawodawca posłużył się pojęciem rodzajowym w postaci "obiektu budowlanego", to stosownie do zasad logiki formalnej /wykładnia logiczna/ uprawnionym jest stwierdzenie, że obejmuje one wszystkie gatunki mieszczące się w tym pojęciu, a więc i tymczasowe obiekty budowlane.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Marka Ch. na decyzję Wojewody P. z dnia 16.08.2000 r. (...) w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Po rozpatrzeniu wniosku Marka Ch. zamieszkałego w K. przy ul. M. 16/61 Prezydent Miasta K. działając na podstawie art. 35 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ oraz art. 104 Kpa decyzją z dnia 17.05.2000 r. (...) odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę budynku mieszkalno-usługowego, przyłącza wodociągowego oraz przyłącza sanitarnego mających być zlokalizowanych na działce nr 2704/15 położonej w K. przy ul. M. według projektu sporządzonego przez mgr inż. arch. Katarzynę Sz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty