Wyrok NSA z dnia 12 marca 2002 r., sygn. II SA/Łd 242/02
1. Za korzystanie z przystanków /mieszczące się w pojęciu zasad korzystania z tych obiektów/ przewoźnicy uiszczają opłaty.
2. Przystanki mieszczą się w pasie drogowym, a ich istnienie służy stałemu i bezpośredniemu zaspokajaniu zbiorowych potrzeb ludności.
3. Opłaty te mają być ustalane dla wszystkich na równoprawnych warunkach.
4. Do określania sposobu ustalania opłat za korzystanie z przystanków na drogach wojewódzkich właściwy jest sejmik województwa. Nie można pojęcia przystanku sprowadzać wyłącznie do znaku drogowego. Przystanek to nie tylko znak drogowy, znak taki wyznacza zarazem miejsce usytuowania przystanku i możliwość zatrzymywania celem zabierania pasażerów /miejsce postojowe, zatoka postojowa/, niekiedy przystanek to także obiekty budowlane w postaci różnego rodzaju wiat i zadaszeń oraz związane z przystankiem trwale ławki. Korzystanie z tych urządzeń i wydzielonych miejsc ma charakter powszechny i stały, zaspokaja zbiorowe potrzeby społeczne związane z komunikacją i korzystaniem z dróg publicznych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Zarządu Województwa Ł. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Ł. z dnia 16 stycznia 2002 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały (...) Sejmiku Województwa Ł. z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie ustalenia stawki opłaty za korzystanie z przystanków - uchyla rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Ł. z dnia 16 stycznia 2002 r. (...).
UZASADNIENIE
Wojewoda Ł. rozstrzygnięciem nadzorczym (...) z dnia 16 stycznia 2002 r., na podstawie art. 78 ust. 1, art. 79 oraz art. 82 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa stwierdził nieważność uchwały (...) Sejmiku Województwa Ł. z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie ustalenia stawki opłaty za korzystanie z przystanków na drogach Województwa Ł. przez przewoźników wykonujących zarobkowy przewóz osób pojazdami samochodowymi nie będącymi taksówkami w regularnym transporcie zbiorowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty