Wyrok NSA z dnia 10 października 2002 r., sygn. II SA/Lu 689/01
Przyjęcie rozumienia pojęcia dostępności do lokalu w postaci samodzielnego przemieszczania się przez osobę niepełnosprawną rzutuje na zakres wyznaczonego w stosunku do pracodawcy obowiązku, przekraczający wynik prawidłowego zastosowania językowych i celowościowo-funkcjonalnych reguł wykładni. Dostępność do lokalu w ocenie sądu należy rozumieć wspólnie z występującym w tym samym przepisie pojęciem "uwzględnianie potrzeb osób niepełnosprawnych". Wykładnia językowa obu tych zwrotów nie wskazuje w zakresie semantyki żadnego z tych pojęć ani też żadnego z wyrazów składających się na te pojęcia na wymóg samodzielności osoby niepełnosprawnej w zakresie korzystania dostępności do lokalu.
Trafność argumentów płynących z wykładni językowej wzmacniają w ocenie sądu argumenty celowościowe, aksjologiczne oraz funkcjonalne związane z ustaleniem sensu obu powyższych pojęć.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Agencji Ochrony "S.-S." sp. z o.o. w W. na postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy w L. z dnia 26 marca 2001 r., (...) w przedmiocie dostępności do lokalu osób niepełnosprawnych - uchyla zaskarżoną decyzję;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty