Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2001 r., sygn. II SA/Wr 1169/00
1. Jedną z podstawowych zasad Prawa budowlanego jest to, że obiekt budowlany należy projektować, budować, użytkować i utrzymywać w sposób zapewniający ochronę uzasadnionych interesów osób trzecich /art. 5 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./.
Przez osoby te w procesie budowlanym należy rozumieć zarówno sąsiadów inwestycji jak i inne osoby, które w związku z działalnością inwestycyjną mogą doznać ograniczeń.
2. W zakresie ochrony uzasadnionych interesów osób trzecich jest kwestia zapewnienia w sposób wystarczający tzw. cyrkulacji powietrza.
Zwarta zabudowa na stosunkowo niewielkim terenie może bowiem spowodować negatywne skutki w zakresie właściwej cyrkulacji powietrza a w konsekwencji - upośledzenie funkcji przewietrzenia zabudowy w danym terenie.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Mieczysława J., Kazimierza A. i Stefana F. na decyzję Wojewody D. z dnia 19 kwietnia 2000 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; (...).
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 14 listopada 1996 r. Bożena S. zwróciła się do organu I instancji o wydanie pozwolenia na rozbudowę i modernizację budynku mieszkalnego.
Burmistrz Miasta i Gminy w S. decyzją z dnia 26 listopada 1996 r. (...) zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na rozbudowę i modernizację budynku mieszkalnego Bożeny S. według projektu indywidualnego.
Po rozpatrzeniu odwołania Kazimierza A. Mieczysława J., Stanisława F. i Wiesława M. Wojewoda W. decyzją z 26 maja 1997 r. (...) utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Decyzja powyższa Wojewody W. wskutek jej zaskarżenia przez Kazimierza A., Stefana F. i Mieczysława J. do Naczelnego Sądu Administracyjnego została uchylona przez ten Sąd wyrokiem z dnia 15 kwietnia 1998 r. II SA/Wr 767/97. W szczególności w motywach wyroku Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż podnoszone przez właścicieli sąsiednich nieruchomości zarzuty dotyczące ograniczenia dopływu światła, odległości między budynkami a także cyrkulacji powietrza nie zostały w ogóle rozpoznane i wyjaśnione przez organ odwoławczy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty