Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2001 r., sygn. II SA/Wr 1594/00
Obowiązek zbadania, czy i jakie interesy osób trzecich zostaną ewentualnie naruszone w procesie inwestycyjnym należy do organu decyzyjnego na etapie prac projektowych. Organ powinien ten interes określić pamiętając, ze chodzi o interes uzasadniony o charakterze prawnym a nie faktycznym. Tak wyraźnie wyartykułowany interes osób trzecich jest tylko jednym z kryteriów, jakie bierze się pod uwagę przy wydawaniu pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2001 r. sprawy ze skargi Ireny i Mirosława M. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 3 lipca 2000 r. (...) w przedmiocie nakazania doprowadzenia zmienionego sposobu użytkowania garażu na sklep spożywczy do stanu zgodnego z prawem i uzyskania pozwolenia na użytkowanie pomieszczenia na sklep spożywczy - uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną przez nią w mocy decyzję organu I instancji, (...).
UZASADNIENIE
Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m. W. z dnia 28 kwietnia 2000 r., (...), na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 i art. 83 ust. 1, art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1974 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./ oraz art. 104 Kpa i art. 4 ust. 1 pkt 11 i ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym /Dz.U. nr 91 poz. 578/ nakazano Irenie i Mirosławowi M. w celu doprowadzenia zmienionego sposobu użytkowania pomieszczenia garażu na sklep spożywczy w przyziemiu budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej przy ul. Sz. Sz. 15 we W. do stanu zgodnego z prawem budowlanym i uzyskania pozwolenia na użytkowanie pomieszczenia z przeznaczeniem na sklep spożywczy, przez dostarczenie w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji - zgody właścicieli budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie, tj. Sz. Sz. 17 we W. na zmianę sposobu użytkowania garażu na sklep spożywczy. W motywach podano m.in., że dnia 15 lutego 2000 r. Teresa i Włodzimierz W. zamieszkali przy ul. Sz.-Sz. 13 we W. wystąpili do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z informacją o zmianie sposobu użytkowania garażu na sklep spożywczy w sąsiednim budynku przy ul. Sz. Sz. 15. Informację tę potwierdziła kontrola przedmiotowej posesji dokonana przez pracowników Inspektoratu. Wobec powyższego - po wszczęciu postępowania administracyjnego w tej sprawie, postanowieniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m. W. z dnia 29 lutego 2000 r., (...) wstrzymano użytkowanie przedmiotowego sklepu. I. i M. M. wnieśli zażalenie na to postanowienie, wobec czego, na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 71 ust. 3 prawa budowlanego wydano decyzję określającą czynności, jakich należy dokonać w celu doprowadzenia zaistniałej sytuacji do stanu zgodnego z prawem. I. i M. M. przedłożyli projekt adaptacji garażu na sklep spożywczy z pozytywnymi opiniami z zakresu wymagań higienicznych, zdrowotnych i ochrony przeciwpożarowej. Wobec tego, że segmenty budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej wybudowano na wspólnych ścianach w granicach działek, organ nadzoru uznał, że na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń sąsiadujących konieczna jest zgoda sąsiadów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty