Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2001 r., sygn. III SA 163/00

Utożsamianie programu komputerowego z dziełem naukowym jest uzasadnione, ale tylko w krajach, gdzie prawo wewnętrzne na to pozwala. Obowiązująca w Polsce ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych /Dz.U. nr 24 poz. 83/ w art. 1 ust. 2 przyjmuje zupełnie odmienną od Modelowej Konwencji OECD o unikaniu podwójnego opodatkowania klasyfikację, gdzie programy komputerowe występują jako przedmiot prawa autorskiego wyrażony słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi - obok utworów literackich, publicystycznych, kartograficznych i naukowych. Treść powołanego przepisu - w powiązaniu z przepisami odrębnego rozdziału 7 dotyczącego programów komputerowych - nie pozwala na utożsamianie ich z dziełem naukowym.

Skoro programu komputerowego nie można przyporządkować do żadnych przedmiotów należności licencyjnych wymienionych w art. 13 ust. 3 lit. "a" umowy z dnia 8 października 1974 r. zawartej między Polską a USA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieżenia uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu /Dz.U. 1976 nr 31 poz. 178/, która to umowa oparta została na Modelowej Konwencji, to konsekwentnie trzeba uznać, iż nie mogą one być opodatkowane w państwie ich powstania, czyli w konkretnej tu sprawie - w Polsce.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "P." S.A. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 17.12.1999 r. (...) w przedmiocie określenia odpowiedzialności płatnika z tytułu nie pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych za 1997 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty