Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2007 r., sygn. II FSK 745/06
1. Udzielenie licencji na korzystanie z programu komputerowego jest formą korzystania z praw autorskich.
2. W związku z powyższym, zagraniczny licencjodaeca, który udziela podmiotowi polskiemu licencji na korzystanie z programu komputerowego i otrzymuje z tego tutułu wynagrodzenie - osiąga przychody z praw autorskich w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 2000 nr 54 poz. 654 ze zm./.
3. Jeśli firma korzysta z oprogramowania komputerowego nabytego w kraju, z którym Polska nie podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, musi od wynagrodzenia pobrać i uiścić 20 procentowy podatek "u źródła".
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stefan Babiarz, Andrzej Grzelak, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Bank "N." S.A. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 stycznia 2006 r. sygn. akt I SA/Gd 1254/03 w sprawie ze skargi Bank "N." S.A. w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 września 2003 r. (...) w przedmiocie określenia dla spółki jako płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych za styczeń 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Bank "N." S.A. w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 24 stycznia 2006 r., I SA/Gd 1254/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Bank "N." S.A. w G. na decyzję Izby Skarbowej w G. z dnia 30 września 2003 r., (...), utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. z dnia 27 marca 2003 r., w przedmiocie określenia dla spółki jako płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych za styczeń 2001 r.
2. Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym stanie faktycznym: w dniu 30 grudnia 1999 r. firma "T." Holdings NV zawarła ze spółką Bank "M." Plc z siedzibą w Aleksanterinkatu w Finlandii umowę licencyjną, na mocy której firma "T." Holdings NV zobowiązała się między innymi, do udzielenia klientowi niewyłącznej i nieprzenoszalnej licencji na użytkowanie systemu oprogramowania o nazwie "T." Globus. W umowie zastrzeżono jednocześnie, że spółka Bank "M." Plc będzie mogła udzielać licencji na całkowite lub częściowe użytkowanie systemu oprogramowania spółkom afiliowanym lub z nią powiązanym. Jako spółkę powiązaną z firmą Bank "M." Plc wskazano Bank "K." z Polski /przekształcony następnie w Bank "N." SA w G./. W roku 2000 Rada Banku Komunalnego SA podjęła decyzję o wdrożeniu we wszystkich oddziałach i centrali banku nowego scentralizowanego systemu komputerowej obsługi "T." Globus. W dniu 17 kwietnia 2000 r. Bank "K." SA zawarł umowę z pozostającą jego głównym akcjonariuszem firmą Bank "M." Plc, w której wskazano m.in., że niezależnie od prawa Banku "M." Plc do przyznawania swoim spółkom filialnym i powiązanym licencji na oprogramowanie oraz prawa do upoważniania tych spółek do składania zamówień na oprogramowanie w firmie "T." Holdings NV, Bank "M." Plc pozostanie w pełni odpowiedzialna za właściwe wykonanie zobowiązań zgodnie z główną umową licencyjną, chyba, że zostaną sporządzone osobne ustalenia na piśmie. Następnie w dniu 20 września 2000 r. Bank "K." SA złożył w firmie "T." Holdings NV zaakceptowane przez Bank "M." Plc zamówienie dostawy systemu oprogramowania dla 200 użytkowników. W dniu 12 grudnia 2000 r. firma "T." Holdings NV na podstawie faktury Nr NV 225 obciążyła Bank "K." SA w G. kosztami opłat za przyznaną licencję na użytkowanie systemu oprogramowania. Na tej podstawie w dniu 31 stycznia 2001 r. Bank "K." dokonał na rachunek bankowy firmy "T." Holdings NV przelewu kwoty 2.580.400 USD /stanowiącej równowartość 10.672.018,32 zł/.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty