Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2001 r., sygn. IV SA 299/99
W przypadku, kiedy przedmiot sprawy może podlegać jednocześnie dwu odmiennym regulacjom prawnym /Prawo wodne, Prawo budowlane/ i w wyniku zastosowania jednych bądź drugich przepisów prawnych można osiągnąć taki sam bądź podobny skutek prawny, organy powinny w pierwszej kolejności rozważyć, które przepisy winny mieć w pierwszej kolejności zastosowanie w danej sprawie /jeśli to wprost nie wynika z samych przepisów/, kierując się kryterium celowości, racjonalności i ekonomiki procesowej.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Barbary i Sławomira P. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 27 stycznia 1999 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej:
1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 17 listopada 1998 r.
2. stwierdza nieważność decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 stycznia 1998 r. oraz utrzymującej nią w mocy decyzji Wojewody S. z dnia 9 grudnia 1997 r.; (...).
UZASADNIENIE
Barbara i Sławomir P. pismem z dnia 17 sierpnia 1998 r. złożyli do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody S. z dnia 9 grudnia 1997 r. nakazującej rozbiórkę zbiornika wodnego i utrzymującej ją w mocy decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 stycznia 1998 r., na podstawie art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa. Wnioskujący uważają, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa, ponieważ błędnie zakwalifikowano staw rybny hodowlany jako zbiornik wodny i wydano orzeczenie na podstawie przepisów Prawa budowlanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty