Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2001 r., sygn. I SA/Łd 408/01
Organem wykonującym budżet, zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./, jest zarząd gminy i to on ponosi odpowiedzialność za prawidłową gospodarkę finansową gminy.
Wykonując budżet, zarząd obowiązany jest stosować zasady gospodarki finansowej określone w art. 92 ustawy z dnia 1998 r. ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych /Dz.U. nr 155 poz. 1014 ze zm./.
Przepis pkt 3 art. 92 ustawy o finansach publicznych stanowi zaś, że dokonywanie wydatków następuje w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień i zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny. Wyraźnie z tego wynika, iż ustawodawca precyzyjnie określił organ gminy odpowiedzialny za realizację zadań zapisanych w rocznym planie finansowym. Nie wskazał przy tym żadnych kompetencji do współuczestniczenia w tych działaniach innych organów /podmiotów/.
Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Gminy Miejskiej P. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Ł. z 26 stycznia 2001 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności części postanowień uchwały Rady Miasta P. z 27 grudnia 2000 r. (...) w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Uchwałą z 27 grudnia 2000 r. (...) w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego przeznaczonego na finansowanie niedoboru środków na pokrycie wydatków przewidzianych w budżecie Miasta na 2000 r. Rada Miasta P. określiła w par. 2, że wykorzystanie środków pochodzących z kredytu powyżej 2.000.000 zł może odbyć się po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Budżetu i Finansów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty