06.02.2001

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2001 r., sygn. II SA/Łd 846/99

Z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U nr 89 poz. 414 ze zm./ nie wynikają kompetencje organów nadzoru budowlanego do nakazywania adresatom decyzji administracyjnych zabezpieczenia skarp jako form ukształtowania terenu bez wyraźnego wskazania obowiązków określonych w prawie budowlanym.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Ilony i Dariusza B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia 20 kwietnia 1999 r. (...) w przedmiocie nałożenia obowiązków - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu Rejonowego w S. z dnia 29 grudnia 1998 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

Kierownik Urzędu Rejonowego w S. decyzją (...) z 29 grudnia 1998 r. wydaną na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 49 ust. 1, art. 55 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U nr 89 poz. 414/ po rozpoznaniu sprawy zabezpieczenia skarpy przed jej dalszym osuwaniem na działce położonej w S. przy ul. Pod S. nr 23 A stanowiącej własność Ilony i Dariusza małżonków B., nakazał skarżącym:

"- ustabilizowanie skarpy z jej odtworzeniem poprzez stosowane powszechnie rozwiązania techniczne, które umożliwią wykonanie robót stabilizujących grunt, zabezpieczą przed katastrofą budowlaną budynki znajdujące się w obrębie tej skarpy,

- wykonanie inwentaryzacji powykonawczej budynku warsztatu ślusarskiego usytuowanego u podnóża skarpy z aktualną inwentaryzacją geodezyjną wybudowanego niezgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę z 12 lipca 1985 r. (...) i wystąpienie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie, w terminie do 30 czerwca 1999 r."

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ I instancji wyjaśnił, że przedmiotem prowadzonego postępowania jest zatrzymanie osuwania się skarpy poprzez jej ustabilizowanie i doprowadzenie obiektów znajdujących się w obrębie skarpy do stanu zgodnego z wymaganiami art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U nr 89 poz. 414/ a zwłaszcza wymaganiami podstawowymi określonymi w ust. 1 pkt 1 dotyczącymi bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa użytkowania. Wykonanie inwentaryzacji powykonawczej umożliwi organowi wydanie decyzji doprowadzającej obiekt warsztatu ślusarskiego do stanu zgodnego z przepisami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne