Wyrok NSA z dnia 24 maja 2001 r., sygn. II SA/Gd 233/99
1. Sporządzenie opinii w formie pisemnej wyklucza udział strony w "wypowiadaniu" opinii przez biegłego, gdyż czyni on to sporządzając dokument pisemny. Przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego nie nakładają też na organ administracyjny obowiązku przeprowadzania rozprawy, której przedmiotem byłaby wcześniej złożona opinia biegłego.
2. Jeżeli biegły sporządził opinię w formie pisemnej, należy zawiadomić stronę o sporządzeniu takiej opinii, pouczyć o możliwości zapoznania się z jej treścią i zgłoszenia zastrzeżeń. Następnie, jeżeli strona zgłosi zastrzeżenia do opinii biegłego, należy przesłuchać biegłego z udziałem stron postępowania. Takie postępowanie zapewni stronie możliwość zarówno zadawania biegłemu pytań i składania wyjaśnień /art. 79 Kpa/, jak i wypowiedzenia się co do zebranych dowodów /art. 10 par. 1 i art. 81 Kpa/.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2001 r. na rozprawie sprawy ze skargi Teresy S. na decyzję Wojewody P. z dnia 21 stycznia 1999 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę uchyla zaskarżoną decyzję. (...).
UZASADNIENIE
Skarżąca Teresa S wniosła skargę na decyzję Wojewody P. z dnia 21 stycznia 1999 r. (...), którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 18 czerwca 1997 r. (...) o udzieleniu "A.G.I.B. E.-I." Spółka z o.o. w S. pozwolenia na budowę parkingu wielopoziomowego z częścią biurową, układu drogowego w rejonie parkingu i przełożeń kolidujących z tą inwestycją.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty